Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

FEnIKS 7.1

7.1 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej, Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

Zakończony 30.09.2024

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

maj 2025

Miejsce składania wniosków

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

ul. Krakowskie Przedmieście 15

00-071 Warszawa

Sposób składania wniosków

Wnioski o dofinansowanie wraz z wymaganymi załącznikami składane są wyłącznie przy wykorzystaniu CST2021 (aplikacja WOD2021). Z przyczyn technicznych poszczególne załączniki nie mogą być większe niż 25MB.

Uwaga: W celu udziału w naborze konieczne jest posiadanie przez wnioskodawcę kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Do naboru mogą przystąpić podmioty wskazane poniżej:

a) państwowe instytucje kultury,

b) instytucje kultury współprowadzone przez administrację rządową,

c) jednostki samorządu terytorialnego na rzecz samorządowych instytucji kultury, położonych w miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze1,

d) samorządowe instytucje kultury położone w miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze2,

e) instytucje kultury posiadające zbiory wchodzące w zakres Narodowego Zasobu Bibliotecznego, wymienione w załączniku do Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie narodowego zasobu bibliotecznego (Dz.U. t.j. 2021 poz. 1308, zm. Dz.U. 2023 r. poz. 1345),

f) publiczne szkoły artystyczne, publiczne uczelnie artystyczne,

g) podmioty zarządzające obiektami wpisanymi imiennie na listę UNESCO lub na listę Pomników Historii Prezydenta RP lub zarządzające obiektami posiadającymi tytuł Znak Dziedzictwa Europejskiego3 - inne niż wskazane w punktach a)-f),

oraz

w przypadku projektów dotyczących obiektów znajdujących się w granicach wpisów obszarowych na listę UNESCO lub Pomników Historii Prezydenta RP na zasadzie wyjątku wnioskodawcami mogą być również:

h) jednostki samorządu terytorialnego na rzecz samorządowych instytucji kultury,

i) samorządowe instytucje kultury,

j) organizacje pozarządowe,

k) kościoły i związki wyznaniowe – możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie tylko w Obszarze 2.

Przypisy:

1 - Projekt musi być zlokalizowany w mieście tracącym funkcje społeczno – gospodarcze. Aktualna lista miast znajduje się na stronie internetowej pod adresem https://www.gov.pl/attachment/0179d436-5610-42e7-ab44- 0337115e357c)

2 - jw.

3 - Podmioty te mogą złożyć wniosek o dofinansowanie dotyczący wyłącznie zarządzanych przez nie obiektów wpisanych imiennie na listę UNESCO lub na listę Pomników Historii Prezydenta RP lub posiadających tytuł Znak Dziedzictwa Europejskiego 

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

W ramach naboru będą wspierane inwestycje mające na celu wzmocnienie wpływu kultury i zrównoważonej turystyki na rozwój gospodarczy, włączenie społeczne i innowacje społeczne. Osiągnięcie tego celu zostanie zapewnione poprzez ukierunkowane wsparcie w dwóch obszarach:

Obszar 1: Rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej):

tworzenie odpowiednich warunków infrastrukturalnych sprzyjających aktywnemu uczestnictwu w kulturze i w życiu społecznym. Dzięki interwencji powstanie nowoczesna infrastruktura kultury, odpowiadająca na potrzeby współczesnych odbiorców, zapewniająca użytkownikom komfortowe i bezpieczne warunki korzystania z oferty, sprzyjająca włączeniu społecznemu i edukacji kulturalnej, również poprzez eliminację barier w dostępie do kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami. W ramach Obszaru 1 wsparcie będą mogły uzyskać projekty dotyczące infrastruktury kultury (zabytkowej i nie zabytkowej), która w wyniku realizacji projektu będzie wykorzystywana na potrzeby działalności kulturalnej.

Cel ten zostanie spełniony, jeżeli w skali roku przynajmniej 80% czasu lub przestrzeni infrastruktury objętej projektem będzie wykorzystywane wyłącznie na potrzeby działalności kulturalnej. 

Obszar 2: Ochrona i podniesienie atrakcyjności turystycznej obiektów dziedzictwa kulturowego:

podniesienie atrakcyjności, poprawa obsługi ruchu turystycznego, tworzenie lub wzmocnienie marki oraz rozwój usług wykorzystujących nowoczesne technologie w zakresie prezentacji oferty najcenniejszych zabytków w kraju, tj. zabytków:

a) wpisanych imiennie na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO,

b) znajdujących się na liście Pomników Historii Prezydenta RP,

c) posiadających tytuł Znak Dziedzictwa Europejskiego,

d) wpisanych do rejestru zabytków prowadzonego przez WKZ i:

  • położonych na obszarach objętych wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, lub
  • położonych na obszarach objętych wpisem na Listę Pomników Historii Prezydenta RP.

Projekt realizowany w ramach Obszaru 2 nie może być pojedynczą interwencją, tylko musi stanowić część większego przedsięwzięcia, które wiąże rozwój kultury z rozwojem gospodarczym, włączeniem społecznym i innowacjami społecznymi w skali kraju, regionu lub lokalnej.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Kryteria działanie 7.1. - infrastruktura kultury (PDF 186 KB)

Kryteria działanie 7.1. - potencjał turystyczny zabytków (PDF 151 KB)

Metodyka i kryteria horyzontalne wyboru projektów (PDF 421 KB)

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

Maksymalny poziom dofinansowania UE na poziomie projektu wynosi 79,71% wydatków kwalifikowalnych.

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

Podział środków EFRR przeznaczonych na dofinansowanie projektów wynosi:

  • dla Obszaru 1: Infrastruktura kultury (zabytkowej i niezabytkowej): 600 mln PLN
  • dla Obszaru 2: Ochrona i podniesienie atrakcyjności turystycznej obiektów dziedzictwa kulturowego: 200 mln PLN.

 

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

 

UWAGA: 

Drugi nabór wniosków w trybie konkurencyjnym dla Działania 7.1. Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej Programu FEnIKS 2021-2027 – aktualizacja wybranych załączników

 

Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 dokonała aktualizacji

W zaktualizowanej wersji instrukcji (w sekcji A i D) wprowadzone zostały modyfikacje w zakresie interpretacji dat rozpoczęcia i zakończenia dla projektu oraz zadań (do pobrania zaktualizowana wersja instrukcji z zaznaczeniem wprowadzonych zmian). 

Zaktualizowany dokument został zamieszczony w Ogłoszeniu o naborze wniosków (zaktualizowano załączniki do regulaminu wyboru projektów w trybie konkurencyjnym). 

 

Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 dokonała aktualizacji:

Zaktualizowana wersja instrukcji zawiera więcej szczegółów dotyczących wykazywania na wniosku wydatków niekwalifikowalnych, wkładu niepieniężnego, możliwości odzyskania VAT oraz informację o maksymalnej liczbie pozycji budżetu;

Zakres zmian obejmuje w szczególności dostosowanie jego treści do zmian wynikających z zawarcia pomiędzy Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Prezesem PGW Wody Polskie „Porozumienia w sprawie wydawania dokumentu potwierdzającego zgodność z celami środowiskowymi dla projektów realizowanych w ramach polityki spójności”, które zastąpiło „Porozumienie w sprawie wydawania dokumentu potwierdzającego zgodność z celami środowiskowymi dla projektów niebędących projektami dużymi w rozumieniu rozporządzenia 1303/2013” zawarte pomiędzy Ministrem Inwestycji i Rozwoju oraz Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zgodnie z postanowieniami Porozumienia zmianie ulegnie forma potwierdzania zgodności z celami środowiskowymi. Dotychczas obowiązujące „deklaracje wodne” zostaną zastąpione „Informacją właściwego organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną” (dalej: Informacja). Cel wydania dokumentu pozostaje jednak ten sam. Również treść wydawanych Informacji została nieznacznie zmieniona w stosunku do wcześniej wydawanych deklaracji wodnych. Podobnie jak w ubiegłych latach, Informacja wydawana będzie przez organ właściwy w sprawach gospodarowania wodami (tj. PGW WP) na wniosek beneficjentów. Wzór „Wniosku o wydanie dokumentu potwierdzającego zgodność z celami środowiskowymi określonymi dla jednolitych części wód” będzie zamieszczony na stronach PGW WP. Dotychczas złożone wnioski o wydanie deklaracji wodnych, które nie zostały rozpatrzone z powodu wygaśnięcia z końcem 2023 r. Porozumienia obowiązującego z poprzednich latach, będą traktowane jako wnioski o wydanie Informacji.

Opracowane zostały również wymagane dla ww. załącznika wzory załączników – Deklaracja NATURA 2000  oraz Informacja wodna 

Zaktualizowane ww. dokumenty zostały zamieszczone w Ogłoszeniu o naborze wniosków (zaktualizowano załączniki do regulaminu wyboru projektów w trybie konkurencyjnym - poniżej aktualne dokumenty).  

REGULAMIN (PDF 2 MB) 

Załącznik nr 1 - Lista załączników do wniosku o dofinansowanie (PDF 671 KB) 

Załącznik nr 2 - Wzór wniosku o dofinansowanie,

Instrukcja użytkownika (PDF 7 MB) 

Załącznik nr 3:

 Załącznik nr 4:

Załącznik nr 5:

Umowa o dofinansowanie FEnIKS Kultura NPJB  (DOCX 145 KB)

Załączniki do Umowy NPJB  (ZIP 705 KB)

Umowa o dofinansowanie FEnIKS Kultura PJB  (DOCX 134 KB)

Załączniki do umowy PJB (ZIP 705 KB)

Załącznik nr 6 - Wytyczne do przygotowania studium wykonalności (PDF 1 MB)

Załącznik nr 7 - Test pomocy publicznej (XLSX 101 KB)

Załącznik nr 8 - Określenie maksymalnej kwoty dofinansowania (dla projektów objętych pomocą publiczną)  (7Z 698 KB)

Załącznik nr 9 - Wytyczne dot. partnerstw projektowych (PDF 971 KB)

Załącznik nr 10 - Wzory wybranych załączników do wniosku o dofinansowanie   (ZIP 4 MB)

Załącznik nr 11 - Materiały pomocnicze (7Z 36 MB)

Załącznik nr 12 - Harmonogram oceny (PDF 450 KB)

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór wniosku o dofinansowanie (PDF 202 KB)

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Umowa o dofinansowanie FEnIKS Kultura NPJB (DOCX 145 KB)

Załączniki do Umowy (7Z 660 KB)

Umowa o dofinansowanie FEnIKS Kultura PJB (DOCX 128 KB)

Załączniki do umowy (7Z 660 KB) 

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Wnioskodawcy, w przypadku negatywnej oceny projektu, przysługuje prawo wniesienia protestu w celu ponownego sprawdzenia złożonego przez niego wniosku w zakresie spełniania kryteriów wyboru projektów.

Procedura odwoławcza została szczegółowo opisana w Regulaminie wyboru projektów

Pytania i odpowiedzi

Pytania dotyczące procedury wyboru projektów oraz składania wniosków o dofinansowanie w ramach naboru można przesyłać na maila: feniks@kultura.gov.pl lub kontaktować się telefoniczne pod numerem telefonu (22) 82 93 285. Pytania wraz z odpowiedziami będą opublikowane na dedykowanej stronie konkursu www.feniks.kultura.gov.pl

Linki

Strona Priorytet FENX.07 Kultura: https://feniks.kultura.gov.pl/