Informacje o naborze
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru
marzec 2025Miejsce składania wniosków
Dostęp do urządzeń podłączonych jest wyłącznie w wersji elektronicznej, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego LSI 2021-2027 (nie ma możliwości uzyskania wersji papierowej). Zadaniem systemu LSI 2021-2027 jest umożliwienie aplikacji wnioskodawcy w stworzeniu o projekcie, adres IP jest wykazem ich momentu przez wnioskodawcę, który może mieć zastosowanie wybrane do dofinansowania. Element systemu LSI 2021-2027 jest wnioskodawcą panelu. Jest to specjalna aplikacja, obejmująca serwis internetowy, dedykowana dla wnioskodawców, dostępna wyłącznie on-line. Panel wnioskodawców jest dostępny dla wnioskodawców, za pomocą którego można złożyć wniosek o wpływ projektu w ramach programu FEO 2021–2027.
Sposób składania wniosków
dostarczony z odbiormi oraz pismem przewodnim, który powinien być dostarczony pod podpisem kwalifikacyjnym lub profilem z obsługi Panelu wnioskodawców FEO 2021-2027, który potwierdził zał. nr 2 do Regulaminu (opis wniosku elektronicznego). Pismo przewodnie nie jest wymagane na podstawie podstawy wniosku. Adres strony internetowej Panelu wnioskodawców: http://pw2021.opolskie.pl
Panel umożliwia złożenie wniosku o wydanie wniosku w wersji elektronicznej. Informacje o zasadach stosowania z aplikacji w Instrukcji obsługi Panelu wniosków FEO 2021-2027 zawiera nr 2 do Regulaminu. Forma komunikacji IP FEO 2021-2027 z wnioskodawcą: W ramach stosowania ma elektroniczna forma komunikacji obejmująca:udostępnienie regulaminu wyboru programów za pocztę elektroniczną e-mail;składania o rzekomych projektów i zakresach wyłączonych obsługi systemu teleinformatycznego LSI 2021-2027; Wezwania do uzupełnienia lub szczegółowe wnioski o powiadomienie na temat dodatkowego wniosku formalnego lub szczegółowego za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail (termin wyjaśniony w wezwaniu liczy się od dnia szczegółowego po wydaniu wyjaśnienia wezwania); informacja o wydaniu komentarza o podsumowaniu projektu oznaczającego wybór projektu do dofinansowania albo ocenę negatywną, o której mowa w art. 56 ust. 5 i 6 ustawy wdrożeniowej IZ zostaje przedłużony o wniosek w wersji elektronicznej. Dodoręczenia informacji dotyczących stosowania się do rozdziałów I rozdziału 8 KPA. Komunikat między wnioskodawcami a IZ został odebrany w Procedurze kontroli, który został uzupełniony nr 1 do Regulaminu.
Na co i kto może składać wnioski?
Kto może składać wnioski?
O tym, jak można uzyskać dostęp do zasad postępowania kontrolnego, można uzyskać dostęp do typów użytkowników:MSP (mikro, małe i podstawowe przedsiębiorstwo, opis z definicją w dodatku 1 do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014) z siedzibą główną lub oddziałem prowadząc działalność na terenie Subregionu Południowego.
Wnioskodawca jest dostawcą do prowadzenia działalności na terenie województwa opolskiego na terenie Subregionu Południowego (powiaty: gubczycki, nyski i prudnicki). to, że na terenie Subregionu Południowego (powiat: główbczycki, nyski i prudnicki) Wnioskodawca posiada główną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności. Weryfikacja: 1. Decyzja o wpisie odpowiedniego rejestru (rejestru) – z zastrzeżeniem, że przedmiotowy rejestr (rejestr) został wydany zany. Forma prawna beneficjenta jest zgodna z klasyfikacją formy prawnej podmiotu prawnego, określonej w § 7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji zgłoszenia urzędowego, użytkowego, użytkowego, ankiety i doświadczenia (Dz.U. 2015 poz. 2009 z późn. zm.).
Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?
Inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny, wartości niematerialne i prawne wraz z doradztwem/szkoleniem, w celu rozwiązania na rynku nowych produktów lub usług – wyłącznie dla MŚP z terenu Subregionu Południowego (powiaty: gubczycki, nyski i prudnicki).
Inwestycje w MŚP zwiększające ich działalność oraz wzrost zasięgu ofert – wyłącznie dla MŚP z terenu Subregionu Południowego (powiaty: gubczycki, nyski i prudnicki).
Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć
Kryteria wyboru projektów (DOCX 114 KB)
Finanse
Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu
W zależności od rodzaju pomocy publicznej, którą objęty jest projekt: Projekty/koszty objęte regionalną pomocą inwestycyjną zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 7 października 2022 r. w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach celu polityki CP1 (iii) w zakresie wzmacniania trwałego wzrostu i konkurencyjności mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców oraz tworzenia miejsc pracy w mikroprzedsiębiorstwach, małych i średnich przedsiębiorstwach, w tym poprzez inwestycje produkcyjne w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (Dz. U. 2022 poz. 2150):
− Mikro , małe przedsiębiorstwa: 60% - Średnie przedsiębiorstwa: 50 %.
Projekty/koszty objęte pomocą de minimis zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 kwietnia 2024 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (Dz. U. 2024 poz. 598):− Mikro , małe i średnie przedsiębiorstwa: 70 %.
Jaka jest pula środków na nabór wniosków?
Kwota alokacji dostępna w ramach działania 1.7 Opolskie konkurencyjne FEO 2021-2027 w postępowaniu konkurencyjnym wynosi 8 000 000 PLN pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Maksymalna kwota dofinansowania projektu – 500 000,00 PLN
Minimalna kwota dofinansowania projektu – 100 000,00 PLN
Termin zakończenia finansowej realizacji projektu nie może wykraczać poza 24 miesiące od orientacyjnego terminu rozstrzygnięcia naboru , jednak nie później niż do 30 czerwca 2027 roku. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek Beneficjenta, IP może wyrazić zgodę na wydłużenie wskazanego we wniosku okresu realizacji projektu.Wnioskodawca może złożyć w ramach postępowania konkurencyjnego tylko jeden wniosek. Złożenie większej liczby wniosków w ramach jednego postępowania będzie skutkowało odrzuceniem kolejnych wniosków złożonych przez Wnioskodawcę. Równocześnie Wnioskodawca nie może być partnerem w innym projekcie złożonym w ramach danego postępowania.Status przedsiębiorstwa badany jest podczas oceny projektu oraz poddawany jest ponownej weryfikacji przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.W przypadku projektów objętych regionalną pomocą inwestycyjną, aby wystąpił tzw. efekt zachęty, rozpoczęcie realizacji projektu musi nastąpić po dniu złożenia wniosku w odpowiedzi na niniejsze postępowanie konkurencyjne. Przez rozpoczęcie realizacji projektu należy rozumieć rozpoczęcie robót budowlanych związanych z inwestycją lub pierwsze prawnie wiążące zobowiązanie do zamówienia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych lub inne zobowiązanie, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna, zależnie od tego, co nastąpi najpierw (zakupu gruntów ani prac przygotowawczych, nie uznaje się za rozpoczęcie prac). W odniesieniu do przejęć „rozpoczęcie prac” oznacza moment nabycia aktywów bezpośrednio związanych z nabytym zakładem.Koszty kwalifikowalne dotyczące prac budowlanych nie mogą przekraczać 50% kosztów kwalifikowalnych projektu.Koszty kwalifikowalne dotyczące wartości niematerialnych i prawnych oraz zakupu sprzętu/infrastruktury teleinformatycznej nie mogą przekraczać łącznie 50% kosztów kwalifikowalnych projektu.Realizowane przedsięwzięcia muszą być zgodne z zasadą DNSH.Koszty pośrednie w ramach naboru nie są kwalifikowalne.Wkład własny do projektu może być wniesiony wyłącznie w formie pieniężnej. Wkład pieniężny musi pochodzić ze środków własnych lub zewnętrznych źródeł finansowania w postaci wolnej od wszelkiego publicznego wsparcia finansowego.W związku z zakazem wspierania inwestycji w zakresie produkcji, przetwarzania, transportu, dystrybucji, magazynowania lub spalania paliw kopalnych ze środków programów regionalnych koszty związane z paliwami kopalnymi stanowią koszt niekwalifikowany projektu (np. zakupu maszyn i urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi, wymiana ogrzewania na gazowe, itp.);
Niezbędne dokumenty
Regulamin naboru
Regulamin (DOC 374 KB)
Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Załącznik nr 3 - Wzór wniosku o wspracie (DOCX 90 KB)
Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem
Wzór umowy (ZIP 1 MB)
Inne ważne informacje
Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?
Wnioskodawca, którego projekt został wydany na podstawie dowolnego z etapów oceny, ma prawo w ciągu 14 dni od otrzymania informacji o jego niezaakwalifikowaniu do następnego etapu lub niezadowolonego do dofinansowania (w tym z uwagami, które zostały przeznaczone do wykorzystania w przypadku poszczególnych naborze) ), złożony pisemny protest do Instytucji Zarządzającej FEO 2021-2027. Protest jest noszony za pośrednictwem instytucji, o których mowa w art. 44 ust. 1, tj. OCRG, w celu sprawdzenia złożonego przez wniosek w zakresie kryteriów wyboru. Protest od negatywnej oceny formalnej/merytorycznej projektu oraz od niewybrania projektu dofinansowania w konkurencyjnych ramach w ramach FEO 2021-2027 należy złożyć do IZ FEO 2021-2027 za pośrednictwem transmisji OCRG na adres: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, ul. Krakowska 38, 45-075 Opole. Protest może być dostępny także w wersji elektronicznej z wyposażeniem w art. 72 ust. 2 ustawy wdrożeniowej. Wyczerpanie dostępne na urządzeniu, na którym nie można wyłączyć wyłącznego wniesienia protestu. Szczegółowe informacje dotyczące postępowania wyjaśniającego w Rozdziale 16 ustawy wdrożeniowej.
Wnioskodawca ma możliwość wniesienia skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich zgodnie z prawem dostępu. Skargę/wniosek do RPO można złożyć pisemnie pod adresem: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa Lub drogą elektroniczną na adres:BIURORZECZNIKA@BRPO.GOV.PLePUAP ( Elektroniczna Skrzynka Podawcza: /RPO/SkrytkaESP )Lub wyłącznie w czterech biurach RPO w: Warszawa; Katowice; Gdańsk; Wrocławia. Wniesienie skargi do sądu administracyjnego: W przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego, do rozpoznania spraw właściwych jest wojewódzki sąd administracyjny, którego dotyczy sprawa organu administracji publicznej, której działalność została zaskarżona. Zgodnie z przepisem art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj Dz. U. 2023 r. poz. 1634 ze zm.) skarga wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia, które nastąpiło w postępowaniu albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a. Jak należy przestrzegać przepisu art. 54 ww. skarga do sądu administracyjnego, która stanowi naruszenie prawa, którego skutkiem jest bezczynność lub postępowanie wszczynające postępowanie aplikacyjne. Wymogi formalne skargi są następujące: Skarga składana jest zadość wymagań pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto obejmuje: 1) zgłoszenie zaskarżonej decyzji, postanowienie, inne aktu lub czynności; 2) oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub prowadzenia postępowania skarga dotyczy; 3) ustalenia naruszenia prawa lub interesu prawnego.
Skarga administracyjna według przepisów Kodeksu postępowania a: Wnioskodawca/beneficjent ma prawo do skargi i utworzone do państwowych, należących do jednostek samorządu terytorialnego, należących do jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych, na zasadach ogólnych rozdziałów VIII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r . KPA. Skargi i wnioski mogą być złożone do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Skargi i wnioski można uwzględnić w interesie publicznym, innej lub innej osobie za jej orzeczeniem. Sprawy mogą być w następstwie nienależyte lub nienależyte do obowiązków przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praw organów lub interesów związanych z nimi, a także zaangażowanie lub biurokratyczne załatwianie spraw.
Pytania i odpowiedzi
W przypadku konieczności zastosowania wniosku w kwestii dotyczącej naboru Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, które obejmuje odpowiedzi na pytania aplikacyjne. W związku z pytaniami dotyczącymi dodatkowych odpowiedzi, które są powiązane z ich przeprowadzeniem. Zapytanie do IP można opisać za pomocą:e – maila: info@ocrg.opolskie.plTelefonu: 77/40-33-660, 77/40-33-661, 77/40-33-669Bezpośrednio w siedzibie: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki Dział Informacji i Promocji, Krakowska 38, 45-075 Opole.
Linki
Wszystkie wymagane dokumenty znajdują się pod linkiem: https://rpo.opolskie.pl/?p=54258