Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Tworzenie miejsc pracy na poziomie lokalnym i rozwój szkolnictwa zawodowego

We wtorek 12 lipca 2016 r. podsumowano realizację projektu badawczego pn.: Wsparcie dla tworzenia miejsc pracy na poziomie lokalnym, zrealizowanego wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w ramach programu LEED.

Projekt obejmował analizę sposobu działania szeregu instytucji i organów zaangażowanych w realizację polityki zatrudnienia i rozwoju umiejętności. Rezultatem badania jest określenie wpływu lokalnej polityki edukacyjnej i rynku pracy na rozwój i tworzenie nowych miejsc pracy. Płynące z niego rekomendacje mają wspomóc realizację i rozszerzanie reform rynku pracy, wzmocnienie roli i odpowiedzialności władz lokalnych oraz współpracy z przedsiębiorcami w procesie dostosowywania edukacji do potrzeb rynku pracy.

Badanie przeprowadzone zostało w dwóch, wybranych ze względu na charakterystykę rynku pracy podregionach: w mieście Poznań i podregionie radomskim. Eksperci OECD na podstawie przeprowadzonej analizy sformułowali wnioski i zalecenia, które zaprezentowali podczas konferencji (prezentacje wygłosili: Anna Rubin, Jonathan Barr oraz ekspert krajowy - Piotr Stronkowski). Eksperci przedstawili również przykłady dobrych praktyk z innych państw, które wzięły udział w badaniu porównawczym.

Ogółem w tym międzynarodowym projekcie uczestniczy aż 16 krajów, a jego efektem końcowym będzie przygotowanie przez OECD jesienią 2016 r. wspólnej publikacji, opartej o wnioski z analiz przeprowadzonych w każdym z nich.

"Polska od wielu lat zbiera i wykorzystuje wiedzę wynikającą ze współpracy z OECD. Pomysły, inspiracje i rekomendacje płynące z badań dotyczące obszaru zatrudnienia, innowacji i rozwoju gospodarczego traktujemy jako ważny element procesu oceny realizacji polityk publicznych i podstawę dla podejmowania decyzji odnośnie kształtowania ich kierunków. Badanie obejmuje tematy posiadające wysoki priorytet w programie prac Ministerstwa Rozwoju takie jak rozwój współpracy pomiędzy instytucjami rynku pracy, szkolnictwa zawodowego oraz przedsiębiorcami i partnerami – podkreślał podczas spotkania wiceminister Paweł Chorąży. "

W konferencji udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Ministerstwa Edukacji Narodowej, którzy w swoich wystąpieniach odnieśli się do wyników badania i zaprezentowali najbliższe plany resortów w zakresie polityki zatrudnienia i edukacji.

Na zakończenie spotkania zaprezentowany został również jeden z przykładów dobrych praktyk zidentyfikowanych w Polsce – projekt Czas zawodowców, zrealizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, który stanowi pozytywny przykład współpracy władz lokalnych i szkolnictwa na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego w regionie.

Konferencja podsumowująca realizację projektu "Wsparcie dla tworzenia miejsc pracy na poziomie lokalnym

Skuteczna edukacja zawodowa jest jednym z priorytetowych obszarów wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014 - 2020. Sprawnie działający system szkolnictwa zawodowego jest w stanie dostarczyć na rynek pracy większą liczbę specjalistów o kwalifikacjach odpowiadających aktualnym wymogom pracodawców. Realizowane zatem obecnie z wykorzystaniem EFS (Europejski Fundusz Społeczny) działania mają na celu wykreowanie nowej roli szkoły zawodowej oraz unowocześnienie i uatrakcyjnienie systemu kształcenia zawodowego.

Na poziomie krajowym w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) planowane jest stworzenie spójnego systemu wsparcia kształcenia zawodowego, a z kolei na poziomie regionalnym, w ramach Regionalnych Programów (RPO) realizowane będą projekty na rzecz bezpośredniej współpracy szkół z ich otoczeniem. Środki EFS przeznaczone na rozwój szkolnictwa zawodowego w Polsce to blisko 1 mld euro (w ramach PO WER: 67 mln euro oraz w RPO 930 mln euro). 

Do pobrania: