Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Startuje kolejna edycja programu „Mój Prąd”!

Właśnie został uruchomiony czwarty nabór wniosków dla osób fizycznych w programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie zarówno domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), jak i przydomowych magazynów energii i ciepła, które zwiększają autokonsumpcję energii elektrycznej wytworzonej z własnych paneli PV. Dotację będzie można także uzyskać na zintegrowane z urządzeniami inteligentne systemy zarządzania energią.

Program Priorytetowy Mój Prąd Część 1) Program Mój Prąd na lata 2021-2023 jest finansowany ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) w ramach działania 11.1. Pieniądze na realizację programu pochodzą z instrumentu REACT-EU. Są to dodatkowe środki przyznane dla Państw Członkowskich na przeciwdziałanie skutkom kryzysu wywołanego pandemią Covid-19.

Kluczowym celem programu „Mój Prąd” jest:       

  • zwiększenie w Polsce produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych;       
  • wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii poprzez jej magazynowanie;       
  • zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną.

W rezultacie realizacji edycji programu Mój Prąd finansowanego ze środków POIiŚ ma nastąpić zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) o 726 922 ton w ciągu roku, a wskaźnik dodatkowej zdolność wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych powinien wynieść co najmniej 959 MW. Przedsięwzięcia prowadzone w ramach programu muszą przyczyniać się do realizacji krajowego celu w zakresie udziału OZE w wytwarzaniu i konsumpcji energii oraz powinny zapewnić poszanowanie środowiska i ochronę krajobrazu.

Zarówno „Polityka Energetyczna Polski do roku 2040”, jaki i „Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030” zakładają silny i systematyczny rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce, w tym fotowoltaiki, która jest technologią całkowicie bezemisyjną. Temu celowi służyły dotychczasowe trzy nabory w „Mój Prąd”.

Program jest stale rozwijany, aby dostosować go to dynamicznie zmieniających warunków i zapewnić jego dostępność możliwie jak największej grupie odbiorów. To unikatowy i jeden z największych w Europie programów finansowania energetyki prosumenckiej, przeznaczony dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Jego wdrażanie stanowi silne wsparcie dla szeroko rozumianej branży mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce i znacznie przyczynia się do spełnienia przez nasz kraj międzynarodowych zobowiązań w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej.

Budżet na realizację czwartej edycji programu ma wynieść około 350 mln zł. O dofinansowanie nowych, dodatkowych komponentów (magazynów energii/ciepła i systemów zarządzania energią) będą mogli ubiegać się również dotychczasowi beneficjenci programu „Mój Prąd”, którzy skorzystali z dotacji we wcześniejszych odsłonach programu.

Nabór w czwartej edycji programu „Mój Prąd” rozpoczął się będzie prowadzony przez NFOŚiGW aż do wyczerpania przewidzianej puli pieniędzy.  

Zasady naboru wniosków oraz dokumentacja programu są dostępne na stronie mojprad.gov.pl