Kolej to najbardziej zrównoważony środek transportu. Jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu – łączy ludzi, regiony, a także sprzyja rozwojowi gospodarczemu Polski i Europy. Nieprzypadkowo też rok 2021 został ustanowiony Europejskim Rokiem Kolei.
W dzisiejszej debacie „Nowy Wizerunek Kolei”, otwierającej Ogólnopolskie Forum Kolejowe, uczestniczył Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Mówił o inwestycjach infrastrukturalnych, czyli zmianach, jakie nastąpiły na przestrzeni lat w polskiej kolei dzięki funduszom unijnym i środkom krajowym.
"Na naszych oczach trwa transformacja kolei w Polsce. Modernizowane są setki kilometrów linii, po torach jeżdżą coraz nowocześniejsze pociągi, zwiększa się komfort i bezpieczeństwo pasażerów. W ten proces są zaangażowane ogromne środki unijne i krajowe" – mówił wiceminister Waldemar Buda.
Dodał również, że poprawa komfortu podróżowania, skrócenie czasu jazdy, modernizacja dworców, również w małych miejscowościach, i dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych to priorytety polskiego rządu. Ważne jest też inwestowanie w rozwój regionalnych i lokalnych połączeń kolejowych, co pozwala przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.
W latach 2014-2020 polska kolej otrzymała około 10,2 miliarda euro, co umożliwiło realizację wielu inwestycji infrastrukturalnych i taborowych. W najbliższych latach programy kolejowe będą finansowane ze środków polityki spójności, instrumentu Connecting Europe Facility – CEF oraz Krajowego Planu Odbudowy.
Ogólnopolskie Forum Kolejowe to cykl debat organizowanych w ramach Europejskiego Roku Kolei. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Transportu Kolejowego.