30 listopada 2023 r. w e-Urzędzie skarbowym została uruchomiona kolejna usługa – Raport podatnika.
Dzięki nowej funkcjonalności przedsiębiorcy otrzymali w jednym miejscu przejrzyste informacje na temat swojej sytuacji podatkowej oraz wykaz podstawowych danych, którymi dysponuje Krajowa Administracja Skarbowa.
Co znajduje się w raporcie podatnika?
Twoje dane/Dane organizacji
W sekcji tej znajdą się: dane identyfikacyjne, dane adresowe (w tym adres do doręczeń), forma opodatkowania za rok ubiegły oraz dane kontaktowe.
Zaległości
W tej sekcji poinformujemy podatnika, czy posiada zaległości podatkowe.
Egzekucja
To sekcja, w której wskażemy, czy prowadzimy wobec podatnika postępowanie egzekucyjne w administracji.
Zaliczki
Sekcja ta pojawi się na raporcie, jeśli system wykryje nieprawidłowości w zaliczkach. W takiej sytuacji wskażemy, której deklaracji i za jaki okres te niezgodności dotyczą.
Deklaracje
Sekcja ta będzie zawierała informację, czy wykryliśmy nieprawidłowości w deklaracjach. To znaczy, czy podatnik złożył wszystkie deklaracje, które powinien - na podstawie posiadanych przez nas danych – oraz, czy te złożone są poprawne. Wskażemy podatnikowi, jakiej deklaracji brakuje i w której stwierdziliśmy (o ile będą) nieprawidłowości, każdorazowo podając kod formularza i okres.
Rachunki bankowe
W tej sekcji zaprezentujemy mikrorachunek podatkowy, a także zgłoszone przez podatnika rachunki do zwrotu nadpłaty oraz pozostałe rachunki.
Pełnomocnicy
Ta sekcja prezentuje listę posiadanych przez podatnika pełnomocników ogólnych (PPO-1) oraz pełnomocników do podpisywania deklaracji elektronicznych (UPL-1). Prezentując listę pełnomocników ogólnych, zaznaczymy, który z nich wskazany jest do doręczeń.
Grupy/Grupa VAT/Grupa kapitałowa
Ta sekcja pojawi się w raporcie, jeśli podatnik, którego raport dotyczy, jest członkiem grupy kapitałowej lub grupy VAT.
WAŻNE!
Na każdym raporcie podatnika, zaznaczamy, że ma on charakter informacyjny i że może nie uwzględniać wszystkich danych, jakie posiada Krajowa Administracja Skarbowa
Raport, który jest tworzony pierwszy raz w danym dniu, jest usuwany o północy. Oznacza to, że jeśli ktoś ponownie będzie chciał generować raport tego samego dnia, informacje w nim będą takie same, jak w pierwszym raporcie z tego dnia. By zobaczyć zmiany, które nastąpiły w ciągu dnia (po pierwszym wygenerowaniu raportu), wystarczy wygenerować raport dnia następnego.
Kto i gdzie może wygenerować raport podatnika
Raport podatnika może wygenerować:
- pracownik urzędu skarbowego, podczas wizyty przedsiębiorcy w urzędzie,
- podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą i zaloguje się na własne konto w e-Urzędzie Skarbowym,
- użytkownik konta organizacji, który zaloguje się na konto organizacji w e-Urzędzie Skarbowym,
- wybierając zakładkę „Raport podatnika” z menu bocznego lub klikając w przycisk „Sprawdź raport” na kaflu znajdującym się na stronie głównej po zalogowaniu w e-US (kafel dostępny na koncie organizacji oraz koncie osoby fizycznej, po zakończeniu akcji „Twój e-PIT”).
Do pobrania: