Sytuacja klimatyczna w Polsce robi się naprawdę poważna. Coraz częściej pojawiają się zjawiska ekstremalne, takie jak susza, czy powodzie. Na szczęście środki unijne wspierają projekty przeciwdziałające tym zjawiskom. Właśnie trwa konkurs na zagospodarowanie wód opadowych.
Od 29 czerwca br. samorządy miejskie mogą starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozdysponowało na ten konkurs aż 60 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r. Wnioski o dofinansowanie należy składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podejmuje liczne działania ukierunkowane na walkę ze zjawiskami ekstremalnymi, będącymi efektem zmian klimatu, w tym z suszą i miejskimi powodziami. Polegają one m.in. na realnym wsparciu finansowym konkretnych inwestycji i rozwiązań, które zmniejszają lub niwelują negatywny wpływ zmian klimatu oraz poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców. Projekty realizowane w ramach działania Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich są właśnie przykładem takich działań. Dotychczas w ramach czterech zakończonych konkursów na zagospodarowanie wód opadowych przeznaczono ponad 1 mld zł na dofinansowanie potrzeb w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu i zabezpieczenia przed skutkami katastrof naturalnych, jak powodzi i suszy.
Zagospodarowanie deszczówki w miejscu opadu to kluczowy element przeciwdziałania skutkom suszy oraz obniżania ryzyka powodziowego., Dlatego ważna jest realizacja projektów, które zmniejszają ryzyko nagłych podtopień, a w czasie suszy pozwolą na efektywne wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej. Aż 85 % kosztów takich projektów finansowanych jest ze środków Funduszu Spójności. Pozostałą kwotę musi uzupełnić Beneficjent.
W ramach unijnego konkursu wspierane będą projekty dotyczące m.in.: budowy, rozbudowy lub remontu sieci kanalizacji deszczowej oraz infrastruktury towarzyszącej, która przyczynia się do odprowadzania, zatrzymania, retencjonowania, wykorzystania i/lub oczyszczania wód opadowych; budowy, rozbudowy lub remontu zbiorników wód opadowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (w tym m.in. urządzenia podczyszczające i instalacje rozprowadzania zebranej wody); likwidacji zasklepienia lub uszczelnienia gruntu przez stosowanie wzmocnień przepuszczalnych dla wody (np. ażurowych lub żwirowych).