O możliwościach wsparcia odnawialnych źródeł energii z funduszy unijnych w perspektywie 2014-2020 mówił wiceminister Marceli Niezgoda podczas konferencji „Energetyka odnawialna – nowy model biznesowy w województwie lubelskim”, która 26 marca 2015 r. odbyła się w Lublinie.
"- Jednym z głównych miejsc koncentracji środków dostępnych dla OZE będzie Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekty w obszarze OZE będą również wdrażane poprzez regionalne programy operacyjne. Łączne dofinansowanie ze środków UE wyniesie ok. 1,2 mld euro"
– poinformował wiceminister Marceli Niezgoda.
Na co można uzyskać dofinansowanie?
Przykłady projektów kwalifikujących się do wsparcia:
-
wytwarzanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej (en. wodna, wiatru, słoneczna, geotermalna, biogazu, biomasy),
-
budowa oraz przebudowa sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (projekty realizowane przez operatorów systemu dystrybucyjnego i przesyłowego),
-
budowa instalacji do produkcji biokomponentów i biopaliw (w wybranych RPO).
Planuje się, że energetyka prosumencka będzie wspierana w ramach RPO, natomiast w ramach POIiŚ będą wspierane projekty o większej mocy wytwórczej (o znaczeniu ponadregionalnym – rozróżnienie na podstawie mocy instalowanej jednostki).
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Zasady wdrażania OZE
Wiceminister Niezgoda przypomniał również najważniejsze zasady wdrażania projektów OZE. Podkreślał m.in. kryterium opłacalności, kryterium ekologiczne, preferencje dla instrumentów finansowych czy też brak kolizji z obszarami Natura 2000 i szlakami migracyjnymi zwierząt.
Dodał, że w zakresie pomocy publicznej dla odnawialnych źródeł energii nastąpią zmiany wynikające z treści nowych europejskich podstaw prawnych przewidywanych na perspektywę UE 2014-2020. W sektorze energetycznym (w tym w OZE) nie będzie już możliwości wykorzystywania regionalnej pomocy inwestycyjnej. W nowej perspektywie będą to programy pomocowe przyjmowane w państwie członkowskim. W Ministerstwie Infrastruktury Rozwoju oraz Ministerstwie Gospodarki trwają obecnie prace nad programami pomocowymi w zakresie wsparcia dla OZE w ramach RPO oraz POIiŚ.