W czerwcowym wydaniu „Prosto i kropka” piszemy o konkursie dla miłośników prostego języka, zmianach w polskiej pisowni i szkoleniach. Zapowiadamy VI Forum Prostego Języka i Kongres Efektywnej Komunikacji.
W konkursie dla miłośników prostego języka docenimy osoby i zespoły, które angażują się upraszczanie komunikacji i promocję prostego języka. Na zgłoszenia czekaliśmy do połowy czerwca! Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace. Teraz oceniamy zgłoszenia, aby wyłonić zwycięzców. Wyniki konkursu ogłosimy podczas VI Forum Prostego Języka w październiku. Dowiemy się wtedy, kto wygrał w kategoriach: Trener, Autor i Innowator.
W kilku słowach
W tym numerze polecamy również podcast „PrzySłowie”. Mateusz Adamczyk pyta w nim dr Monikę Kresę z Uniwersytetu Warszawskiego, jak uprościć język pism urzędowych.
Ponadto zachęcamy do lektury poradnika Rządowego Centrum Legislacji (RCL) – Poprawność językowa w aktach prawnych. Jeden z rozdziałów dotyczy zasad prostej polszczyzny. Publikacja powstała w efekcie projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich.
Prosto i kropka
„Prosto i kropka” to hasło naszych działań edukacyjnych, za pomocą których upowszechniamy wiedzę o prostym języku wśród urzędników i nie tylko. Taki tytuł nosi również nasza publikacja, którą publikujemy jako kwartalne informacje o prostym języku. Piszemy w niej o naszych działaniach, promujemy ciekawostki i dobre praktyki urzędów, instytucji i firm.
Newsletter znajdziesz na naszej stronie poświęconej publikacjom o zasadach prostego języka.
Przyjemnej lektury!