Praca i jej stabilność jest dla młodych ludzi bardzo ważna. Jednak nie zawsze droga do jej znalezienia jest prosta. Czasami potrzebne jest dodatkowe wsparcie. Na drodze do znalezienia zatrudnienia możesz bowiem spotkać się z problemami w postaci np. braku doświadczenia czy niewystarczających kwalifikacji.
Fundusze Europejskie starają się pomóc w takich sytuacjach. Jest to możliwe dzięki pakietowi działań skierowanych do osób młodych, które znajdziesz w Programie Wiedza Edukacja Rozwój. Mogą z nich skorzystać osoby poniżej 30 roku życia, które nie mają pracy, nie uczą się i nie szkolą.
Twój indywidualny plan działania
Jeśli zdecydujesz się na udział w projekcie, w pierwszej kolejności potrzebna będzie analiza Twojej sytuacji i indywidualnych predyspozycji. Na jej podstawie zostanie opracowany indywidualny plan działania, który będzie zawierał kolejne kroki mające na celu poprawę Twojej sytuacji na rynku pracy. Z pakietu dostępnych działań zostaną wybrane dla Ciebie te, które w Twoim wypadku okażą się najskuteczniejsze. Będziesz mógł skorzystać z doradztwa zawodowego, pomocy w znalezieniu pracy, szkoleń i studiów podyplomowych. Pakiet działań obejmuje także staże i praktyki zawodowe u pracodawców, co pozwoli Ci zdobyć niezbędne doświadczenie.
Pieniądze na własny biznes
Jednym z elementów pakietu działań służących poprawie Twojej sytuacji są też środki na otwarcie swojej firmy. Jeśli analiza Twoich predyspozycji wykaże, że jesteś osobą przedsiębiorczą, jest spora szansa, że właśnie takie działanie zostanie Ci zaproponowane. Co możesz wtedy dostać? Dotację na start Twojego biznesu (ponad 20 tys. zł), szkolenia i doradztwo, pomoc finansową i porady na pierwszym etapie działania Twojej firmy. Pamiętaj, że powinieneś wcześniej mieć już pomysł na swój biznes.
Dofinansowanie kosztów dojazdu lub przeprowadzki
Twój udział w projekcie może oczywiście obejmować także inne działania, o których czytałeś wcześniej. Pomogą Ci one w znalezieniu dobrej pracy. Jeśli zatrudnienie znajdziesz w innej miejscowości, możesz liczyć na dodatkową pomoc, np. dofinansowanie kosztów dojazdu lub wsparcie finansowe na przeprowadzkę. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z jeszcze jednej formy – zatrudnienia pomagającego im asystenta.
Gdzie szukać informacji
Skontaktuj się z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich. Informacje o możliwosciach wspracia znajdziesz również w Wyszukiwarce Dotacji. O projekty, w których można wziąć udział, warto zapytać się w powiatowym urzędzie pracy (jeśli jesteś zarejestrowanym bezrobotnym) lub sprawdzić na stronie wojewódzkiego urzędu pracy. To tam wybiera się instytucje, które przyznają Ci dotacje na start firmy.
To nie wszystko
Pamiętaj, że to nie wszystko, co mogą Ci zaoferować Fundusze Europejskie. Jako osoba młoda, możesz przecież być równocześnie rodzicem, przedsiębiorcą, rolnikiem lub społecznikiem działającym w fundacji. W takich przypadkach liczba źródeł dofinansowania przedsięwzięć i pomysłów znacznie się powiększa. Sprawdź również, na jakie wspracie mogą liczyć młodzi innowacyjni przedsiębiorcy oraz studenci i doktoranci.
Więcej informacji znaleźć można w broszurze "Fundusze Europejskie dla młodych" (PDF 531 KB)