Przebudowany, odnowiony, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i bardziej ekologiczny. Taki jest dworzec w Zajezierzu koło Dęblina, zmodernizowany ze środków unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko. Dziś oddano go do użytkowania.
Dworzec Zajezierze koło Dęblina to drewniany budynek z 1921 roku, wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Dlatego jego modernizacja przebiegała po okiem konserwatora zabytków.
Ze względu na wartości architektoniczno-historyczne budynku, ingerencja w strukturę zewnętrzną obiektu była ograniczona. Polegała ona na renowacji oraz odtworzeniu pierwotnego wyglądu dworca, zwłaszcza dachu i detali architektonicznych.
Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym również osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich są nie tylko pasażerowie z niepełnosprawnościami, ale także osoby starsze oraz podróżujący z małymi dziećmi i dużym bagażem. W przestrzeni pasażerskiej wyeliminowane zostały wszelkie bariery architektoniczne, takie jak progi czy wąskie przejścia. Na dworcu znalazły się również takie udogodnienia jak tablice z mapami dotykowymi obiektów, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wyświetlacze z informacjami o godzinach kursowania pociągów.
Dzięki przebudowie budynek dworca jest również bardziej ekologiczny. Pracę urządzeń i instalacji w obiekcie nadzoruje system inteligentnego zarządzania budynkiem, który odpowiada m.in. za optymalizację zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej. Dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa dworzec wyposażono również w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.
Przebudowę dworca zrealizowano w projekcie "Modernizacja wybranych dworców przy liniach kolejowych nr 26 Radom- Dęblin i nr 8 Radom – Kielce". Koszt całkowity projektu to prawie 73 mln zł, z czego dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi niemal 50 mln zł.
Źródło: PKP S.A.
***
Dworzec w Zajezierzu jest 32. dworcem, który uzyskał wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko w tej perspektywie.
Główne cele inwestycji dworcowych dofinansowanych z Funduszy Europejskich:
- poprawa bezpieczeństwa;
- zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko;
- zapewnienie należytego poziomu usług dla podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się;
- dostosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych zgodnie z wymogami TSI-PRM;
- poprawa funkcjonalności obiektów oraz ich efektywności energetycznej;
- eliminacja barier architektonicznych utrudniających korzystanie z dworców;
- zwiększenie komfortu oczekiwania podróżnych na pociąg;
- zwiększenie atrakcyjności estetycznej obiektów dworcowych oraz przestrzeni publicznej wokół dworców.