Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Serdecznie zapraszamy na Spotkanie Fundacji Avalon oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej nt. Polskiego Aktu o Dostępności - „O nowych prawach i obowiązkach w Polskim Akcie o Dostępności”

Wydarzenie, które odbędzie się już 30 września 2024 r. w godz. 10:00-12:00, poświęcone zostanie omówieniu kluczowych zmian w prawie o dostępności, które wprowadza ustawa z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze, zwana „Polskim Aktem o Dostępności”.

Podczas wydarzenia przybliżymy nowe obowiązki przedsiębiorców oraz nowe prawa konsumentów związane z dostępnością produktów i usług. Wyjaśnimy także jak nowe standardy dostępności produktów i usług poprawią jakość codziennego życia każdego z nas. Skoncentrujemy się również na praktycznym stosowaniu ustawy – przedstawiciele organów nadzoru rynku opowiedzą o przygotowaniach do monitorowania nowych przepisów oraz przybliżą uczestnikom jak dochodzić swoich praw, czyli jak w praktyce będzie wyglądał proces składania zawiadomień o niespełnianiu przez produkt lub usługę wymagań dostępności do Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Omówimy również znaczenie dostępności podczas realizacji zamówień publicznych oraz wyjaśnimy dlaczego ustawa ma kluczowe znaczenie podczas realizacji projektów współfinansowanych z funduszy polityki spójności – stanie się ona bowiem elementem realizacji horyzontalnej zasady dostępności i niedyskryminacji osób z niepełnosprawnościami zgodnie z art. 9 rozporządzenia ogólnego dla funduszy europejskich oraz zasady dostępności w projektach finansowanych z funduszy europejskich zgodnie z „Wytycznymi dotyczącymi realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027”. Przybliżymy także środki wsparcia finansowego na zapewnianie dostępności, których beneficjentami mogą zostać organizacje społeczne.

Wykorzystaj okazję, aby zdobyć wiedzę na temat najnowszej regulacji dotyczącej dostępności produktów i usług i jej praktycznego zastosowania. Rejestracja na wydarzenie jest już otwarta – zapisz się już dziś i dołącz do nas 30 września!

Formularz rejestracyjny do udziału stacjonarnego oraz udziału on-line znajdziesz na naszej stronie internetowej w zakładce Rejestracja. Czekamy na Ciebie!

Kilka słów o ustawie – Polskim Akcie o Dostępności

Ustawa wdrożyła do polskiego prawa Europejski Akt o Dostępności (tj. dyrektywę 2019/882 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wymogów dostępności produktów i usług)– pierwszą horyzontalną i wielosektorową regulację unijną w dziedzinie dostępności, która wyznaczyła wspólne dla państw członkowskich UE wymogi dostępności dla najpowszechniejszych produktów i usług wykorzystywanych w życiu codziennym, takich jak komputery, telefony, tablety, bankomaty, terminale płatnicze i samoobsługowe, e-książki, e-handel, usługi bankowości detalicznej i usługi informacji cyfrowej w transporcie pasażerskim. Przepisy ustawy wejdą w życie 28 czerwca 2025 r. i od tej daty podmioty gospodarcze powinny wprowadzać na rynek produkty spełniające wymagania dostępności oraz oferować i świadczyć dostępne usługi zgodnie z przepisami tej ustawy. Ustawa przewiduje jednocześnie okresy przejściowe na dostosowanie niektórych rodzajów produktów i usług do przepisów.Ustawa określa wymagania dostępności, które mają zastosowanie do wybranych produktów i usług. Reguluje obowiązki podmiotów gospodarczych w zakresie spełniania tych wymagań oraz system, zasady i tryb sprawowania nadzoru rynku nad prawidłowością stosowania przepisów ustawy.W systemie nadzoru runku znajdują się Prezes Zarządu PFRON, organy nadzoru rynku i organy celne. Organami nadzoru rynku – odpowiednio do obszaru kompetencji – są:

  • Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej;
  • wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego;
  • Prezes Urzędu Transportu Kolejowego;     
  • Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego;    
  • dyrektorzy urzędów morskich w zakresie transportu morskiego i Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy w zakresie transportu wodnego śródlądowego;-     
  • Rzecznik Finansowy;
  • minister właściwy do spraw informatyzacji.

Każdy będzie mógł stać na straży wypełniania przez podmioty gospodarcze obowiązków dostępności. Ustawa wprowadza bowiem możliwość złożenia zawiadomienia o niespełnianiu przez produkt lub usługę wymagań dostępności. Zawiadomienie takie będzie składane Prezesowi Zarządu PFRON, który będzie mógł je rozpatrzyć samodzielnie albo przekaże je wyspecjalizowanemu w danej branży organowi nadzoru rynku.

Dla kogo jest nowa ustawa?

To ustawa ważna – bez wyjątku – dla wszystkich. Dzięki niej każdy z nas, niezależnie od swej sprawności, czy wieku, będzie miał realną szansę na aktywne i samodzielne uczestniczenie w życiu społeczno-gospodarczym, politycznym, czy kulturalnym.To odpowiedź na potrzeby, które ma każdy z nas – potrzebę dostępu do bankomatu, wygodnej obsługi e-sklepu czy też prostego nawigowania na platformie z filmami. Brak dostępności jest barierą przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnościami, ale również dla wszystkich innych osób doświadczających trudności w codziennym funkcjonowaniu, które wynikają np. z przewlekłych chorób, czasowej lub sytuacyjnej utraty sprawności. Nie należy także zapominać o osobach starszych, które są stawiane przed tymi samymi wyzwaniami co osoby z niepełnosprawnościami, szczególnie podczas wykonywania czynności związanych z używaniem narządu wzroku czy motoryki.