Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Jeśli dopiero założyliście firmę, chcecie ją rozwijać i poszukujecie dotacji to ten tekst jest dla Was. Otwórzcie się na nowe możliwości i sprawdźcie na jakie działania możecie ubiegać się o wsparcie z Funduszy Europejskich. Oferta finansowa dla młodych, innowacyjnych startupów jest bardzo szeroka – pomoc można uzyskać na każdym etapie rozwoju firmy. Część działań skupia się na zapewnieniu finansowania dla najmłodszych projektów, inne umożliwiają rozwój z partnerami w postaci korporacji lub aniołów biznesu. Fundusze Europejskie pozwalają zatem na zaspokojenie różnych potrzeb innowacyjnych projektów: od sfinansowania prototypów do zapewnienia kapitału na ekspansję międzynarodową.

Wsparcie w starcie

Jeśli dopiero zastanawiasz się czy założyć firmę i szukasz środków, które Ci w tym pomogą, zapoznaj się z ofertą programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie”. Osoby zamierzające podjąć działalność gospodarczą będą mogły uzyskać preferencyjne pożyczki. Zakładamy również możliwość łączenia pożyczki ze wsparciem bezzwrotnym w formie umorzenia części kapitału, jak również możliwość skorzystania ze wsparcia szkoleniowo-doradczego.

Więcej informacji oraz dane instytucji finansujących w Twoim regionie, znajdziesz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego - działanie 4.1 Europejskie pożyczki na samozatrudnienie 

Rozwój

Programy akceleracyjne

Wielu młodym firmom znajdującym się na początku swojej drogi, zależy na przyspieszeniu rozwoju. Dużym wsparciem mogą okazać się programy rozwojowe o charakterze akceleracyjnym i post-akceleracyjnym dla startupów.

Młodym firmom pomocy udzielać będą wybierani w konkursach operatorzy, którzy uzyskają dofinansowanie m.in. na:

  • zarządzanie programami, w szczególności pozyskanie startupów do programów,
  • pokrycie kosztów członkostwa akceleratorów w międzynarodowych sieciach,
  •  zaangażowanie ekspertów i mentorów,
  • udział partnerów międzynarodowych.

Instrument realizowany jest na zasadzie projektu grantowego.

Przewidujemy 4 rodzaje programów akceleracyjnych:

  • Smart UP służyć będzie przyspieszeniu rozwoju przedsiębiorstw typu start-up poprzez zapewnienie kompleksowego wsparcia akceleratorów. Polegać ono będzie na dostarczeniu know-how, wykorzystaniu sieci kontaktów oraz mentorów. Program umożliwi współpracę startupów z odbiorcami technologii lub inwestorami.
  • Tech Impact oferować będzie program akceleracyjny dotyczący tzw. rozwiązań impactowych (powiązanych z celami zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 ONZ). Program uwzględni podnoszenie świadomości oraz upowszechnianie wiedzy nt. najnowszych trendów technologicznych w zakresie rozwiązań impactowych wśród inwestorów (m.in. funduszy PFR Ventures).
  • Startups Exchange polega na objęciu polskich startupów zainteresowanych ekspansją zagraniczną, programem przygotowującym je do wyjazdu oraz programem na danym rynku.
  • Scale Up Green to program typu Scale UP prowadzący firmy przez proces zmiany modelu biznesowego z liniowego do zamkniętego (circular), przy jednoczesnym poszukiwaniu dla nich rozwiązań technologicznych wśród startupów, które mogą być zastosowane w procesie transformacji modelu biznesowego. Program uwzględnia także działania w zakresie budowania wiedzy korporacji na temat korzyści związanych z gospodarką obiegu zamkniętego.

W zależności od rodzaju programu akceleracyjnego startupy otrzymają granty z przeznaczeniem na:

  • mentoring,
  • match-making z korporacjami (w tym średnie spółki), 
  • wsparcie w skalowaniu działalności na arenie międzynarodowej,
  • wsparcie soft-landingowe dla startupów spoza Polski,
  • budowanie gotowości inwestycyjnej (zaangażowanie podmiotów VC).

Realizatorami projektów będą podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego lub innowacyjności (ośrodki innowacji, w tym akceleratory).

Więcej informacji znajdziesz na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki - działanie 2.28 Startup Booster Poland

Instrumenty kapitałowe

W ofercie Funduszy Europejskich na lata 2021-27 znajdzie się także wsparcie w formie instrumentów kapitałowych dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju. To oferta dla startupów, które wdrażają lub rozwijają innowacyjne rozwiązania i które ze względu na wysokie ryzyko związane z wczesnym etapem rozwoju, potrzebują finansowania wysokiego ryzyka (venture capital) z elementem smart money. Przedsiębiorstwa otrzymają finansowanie na rozwój działalności w zamian za część praw udziałowych w swoich spółkach.

Planowane są następujące instrumenty:

  • dla spółek na najwcześniejszym etapie, które dopiero kształtują swój model biznesowy i są przed pierwszą komercyjną sprzedażą swojego produktu lub usługi:
  1. Starter - inwestycje kapitałowe w spółki na wczesnym etapie rozwoju, w tym spółki nie osiągające jeszcze przychodów,
  2. Biznest - inwestycje kapitałowe w spółki na wczesnym etapie rozwoju, przy udziale aniołów biznesu,
  • dla spółek w fazie wzrostu i ekspansji międzynarodowej, które wdrażają lub mają zamiar wdrożyć czy rozwinąć innowacyjne rozwiązania lub przechodzą na nowe rynki:
  1. Otwarte Innowacje - inwestycje kapitałowe w spółki, które wdrażają projekty realizowane w formule otwartych innowacji,
  2. KOFFI - inwestycje kapitałowe w spółki na etapie rozwoju i ekspansji,
  3. CVC - inwestycje kapitałowe w spółki realizowane przy udziale kapitału inwestorów korporacyjnych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki - działanie 2.30 Instrumenty kapitałowe

Badania na rynek

Do 80 proc. dofinansowania z UE będzie można uzyskać na projekty z sektora badawczo-rozwojowego (B+R) realizowane przez nowopowstałe spółki technologiczne. O dotacje będą mogły ubiegać się startupy, w tym m.in. spin-offy wywodzące się z jednostek naukowych oraz założonych przez naukowców chcących w przyszłości komercjalizować swoje wynalazki czy technologie, a także z sektora przedsiębiorstw.

Konkursy ogłaszać będzie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki - działanie 2.8 BRIdge UP 

Jeśli jesteś członkiem zespołu badawczego zainteresowanego komercjalizacją swoich osiągnięć naukowych oraz weryfikacją ich zgodności z potrzebami rynku – mamy ofertę dla Ciebie. Dofinansowanie udzielane będzie zespołom zamierzającym założyć i rozwijać spółki oraz dla nowopowstałych spin-offów.

W ramach projektu wybierana będzie najkorzystniejsza ścieżka komercjalizacji wynalazku, np.:

  • założenie i rozwój spółki,
  • udzielenie licencji na korzystanie z wynalazku,
  • sprzedaż praw do wynalazku.

Granty rozdzielać będzie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej 

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – działanie 2.6 PRIME

Doradcy na start

Unijnym wsparciem objęte będą także programy mentoringowe. Pozwolą one sprawdzić założenia biznesowe pomysłodawców i warunki przyszłej działalności gospodarczej w ramach firm typu startup. Programy uwzględniać będą również działania przyciągające polskie tech talents z zagranicy – inżynierów, naukowców, przedsiębiorców oraz byłych przedsiębiorców polskiego pochodzenia działających w różnych krajach.

Dofinansowanie będzie można uzyskać na:

  • działania mentoringowe i doradcze operatorów na rzecz uczestników programu, 
  • zakup materiałów i surowców niezbędnych do weryfikacji podstawowych założeń biznesowych,
  • usługi wspomagające nawiązanie niezbędnych relacji biznesowych,
  • koszty zapewnienia dostępu do przestrzeni co-workingowej, prototypowni, laboratoriów etc.

Co ważne, finansowaniu podlegać będą również granty na rozpoczęcie działalności dla startupów zakładanych w Polsce. Pokrywane będą także koszty działania operatorów związane z pozyskaniem uczestników do programu, organizacją przestrzeni oraz obsługą programu.

Realizatorami projektów będą podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego lub innowacyjności, np. ośrodki innowacji, w tym akceleratory.

Więcej informacji szukaj na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – działanie 2.27 Laboratorium innowatora

Startupy na nowe rynki

Pomoc z Funduszy Europejskich przewidujemy również dla tych innowacyjnych firm, które myślą o ekspansji na nowe rynki. Planujemy działania wspierające zintegrowanie ekosystemu startupowego przeznaczone dla młodych MŚP, które mają potencjał na skalowanie działalności, również w wymiarze globalnym.

Głównym działaniem w projektach będą krótkoterminowe przedsięwzięcia skierowane do startupów i akceleratorów realizowane we współpracy z partnerami zagranicznymi.

Pomoc udzielana będzie w formie grantów. 

Więcej informacji szukaj na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki - działanie 2.29 Startups are us

Startupy w Polsce Wschodniej

Jeśli masz pomysł na innowacyjny biznes i chcesz go założyć i prowadzić na terenie makroregionu Polski Wschodniej, zgłoś się do Platform startowych z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Oferowane będzie tam zróżnicowane wsparcie: od rozwoju nowego pomysłu biznesowego po bezzwrotną pomoc na dalszy etap działalności.

Inkubacja – rozwój nowego pomysłu biznesowego

Wsparcie polega na stworzeniu kompleksowego programu inkubacji dla nowo powstałych innowacyjnych przedsiębiorstw, na najwcześniejszym etapie ich rozwoju. Obejmuje usługi niezbędne do dopracowania pomysłu, aż do momentu przygotowania modelu biznesowego.

Po zakwalifikowaniu się do programu, każdy startup zostanie objęty Indywidualnym Planem Inkubacji, dzięki któremu uzyska wsparcie w postaci:

  • usług podstawowych (m.in. dostęp do stanowiska pracy, usługi księgowe, prawne);
  • usług specjalistycznych niezbędnych do przeprowadzenia prac nad rozwojem pomysłu (np. technicznych, technologicznych, inżynierskich, informatycznych, wzorniczych, marketingowych), w tym obejmujących testowanie i weryfikowanie koncepcji, aż̇ do momentu przygotowania odpowiedniego modelu biznesowego i opracowania wstępnej wersji produktu;
  • opieki managera inkubacji, która umożliwi startupowi dopracowanie produktu i weryfikację rynkową modelu biznesowego tak, by możliwe było wejście na rynek z pierwszą sprzedażą̨ produktu.

Programy inkubacji będą realizowane przez wyspecjalizowane ośrodki innowacji, działające w partnerstwie z innymi podmiotami ekosystemu wsparcia przedsiębiorczości startupowej (m.in. uczelnie, fundusze VC, instytucje otoczenia biznesu, przedsiębiorcy).

Trwa nabór wniosków w konkursie na wybór animatorów Platform startowych.

Czas na rozwój firmy

Po zakończeniu inkubacji w Platformie startowej, najbardziej innowacyjne i najlepiej rokujące biznesowo startupy mogą uzyskać wsparcie finansowe na dalszy rozwój działalności i wejście z produktem/usługą na rynek.Finansowaniem zostaną objęte wydatki przeznaczone na rozwinięcie działalności gospodarczej startupu, w szczególności:

  • wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu objętego wsparciem;
  • zakup usług (m.in. informatycznych, technicznych, doradczych) związanych z rozwijaniem modelu biznesowego;
  • koszty inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (zakup środków trwałych, surowców i materiałów, patenty, licencje, know-how);
  • koszty działań marketingowych, w tym promocyjno-informacyjnych, służących ekspansji rynkowej, w tym międzynarodowej (m.in. udział w targach).

Maksymalne wsparcie wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych a maksymalna wartość dofinansowania projektu to 600 000 zł.

Kto może ubiegać się o wsparcie? Startupy (spółki kapitałowe), które ukończyły pomyślnie program inkubacji nowego pomysłu biznesowego w Platformie startowej. Dotyczy to również startupów, które ukończyły inkubację w Programie Polska Wschodnia 2014-2020 i posiadają Raport z inkubacji.

Dalsza pomoc dla startupów z potencjałem

Po zakończeniu wcześniejszego etapu, przedsięwzięcia o potencjale w kluczowych obszarach dla makroregionu, wymagające zaangażowania znacznych środków i dłuższego okresu realizacji będą mogły pozyskać dodatkowe wsparcie na rozwój swojego biznesu założonego w ramach Platform startowych.Maksymalna intensywność wsparcia wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych a maksymalna wartość dofinansowania projektu to 3 000 000 zł.

Więcej informacji na temat Platform startowych znajdziesz na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej - działanie 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów

Startupy w regionach

Uzupełnieniem bogatej oferty wsparcia unijnego z programów krajowych (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej) będzie pomoc w 16 programach regionalnych. Startupy znajdą tu oferty dotyczące:

  • usług inkubacyjnych,
  • prowadzenia działalności na wczesnym etapie rozwoju,
  • wsparcia inkubatorów przedsiębiorczości.

Warto jednak pamiętać, że na poziomie regionalnym pozyskanie instrumentów kapitałowych będzie możliwe jedynie jako kontynuacja wsparcia z lat 2014-2020.

Więcej informacji szukaj na stronach Funduszy Europejskich dla Regionów 2021-27 oraz w Wyszukiwarce Dotacji.

Instrumenty zwrotne dla rozwoju ekonomii społecznej

Nie zapominamy również o ważnej strefie ekonomii społecznego. Podmioty ekonomii społecznej (PES), czyli np. organizacji pozarządowe czy spółdzielnie socjalne mogą starać się o wsparcie na różnych etapach rozwoju.

Możliwa będzie:

  • pożyczka na start - przeznaczona dla PES w początkowym okresie ich działalności,
  • pożyczka na rozwój - umożliwiająca rozwój tych podmiotów,
  • społeczne fundusze kapitałowe lub quasi-kapitałowe - dla przedsiębiorstw społecznych o znacznym potencjale wzrostu.

Przewidujemy możliwość częściowego umorzenia kapitału pożyczek w przypadku realizacji przez wspierane podmioty celów spójnych z celami strategicznymi EFS+.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego - działanie 4.9 Europejskie pożyczki dla ekonomii społecznej

***

Pamiętaj, że ten tekst zawiera informacje o kompleksowej ofercie Funduszy Europejskich i pokazuje dostępne opcje dofinansowania. Nie wszystkie działania zostały już uruchomione. Wiele naborów będzie dopiero ogłaszanych w najbliższym czasie. Warto zatem sprawdzać informacje o dostępnych dotacjach w Wyszukiwarce dotacji. Ale nie musisz zaglądać do Wyszukiwarki codziennie. Możesz zapisać się na newsletter. Wtedy będziesz otrzymywał informacje o naborach na wskazaną skrzynkę mailową.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Odwiedź jeden z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.