Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Drugi nabór wniosków na projekty z sektora transportu w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 ogłoszony!

Komisja Europejska (KE) wraz z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) ogłosiła 13 września 2022 roku nabór wniosków z sektora transportu w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF 2). Konkurs będzie otwarty do 18 stycznia 2023 r.

Budżet konkursu wynosi 5,12 mld euro. Kwota dostępna jest w ramach dwóch pul aplikowania różniących się poziomem możliwego wsparcia - pula Funduszu Spójności (do 85%), pula ogólna (do 50%).

Nabór wspiera projekty wpisujące się w następujące priorytety:

  • projekty infrastrukturalne w ramach sieci bazowej i kompleksowej TEN-T (koleje, śródlądowe drogi wodne, porty morskie i śródlądowe, drogi, terminale drogowo – kolejowe i multimodalne platformy logistyczne),
  • inteligentne aplikacje dla transportu (ERTMS, ITS, SESAR, RIS itp.),
  • cyfryzacja oraz rozpowszechnianie danych dot. transportu,
  • interoperacyjność transportu,
  • nowe technologie i innowacje (wyłącznie projekty studyjne),
  • autostrady morskie,
  • multimodalne węzły pasażerskie (wyłącznie projekty studyjne),
  • redukcja hałasu kolejowego transportu towarowego,
  • bezpieczna mobilność, w tym infrastruktura parkingowa i bezpieczeństwo drogowe,
  • poprawa odporności infrastruktury transportowej, w szczególności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe,
  • dostosowanie infrastruktury transportowej do celów kontroli na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej.

Dokumenty konkursowe zostały opublikowane na stronie Komisji Europejskiej

Aby przybliżyć zakres i warunki konkursu Komisja Europejska organizuje dzień informacyjny (w formule on-line) w terminie 5 października 2022 r.

Preselekcja i akceptacja wniosków przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).

Wnioski aplikacyjne przed przekazaniem do KE muszą zostać zaakceptowane przez państwo członkowskie, tj. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wnioski nie posiadające akceptacji ministerstwa nie będą oceniane przez KE.

Konkurs koordynuje Departament Programów Infrastrukturalnych (DPI) w MFiPR.

Zapraszamy i zachęcamy wszelkie zainteresowane podmioty spełniające warunki konkursu do formułowania propozycji projektów. Aby wesprzeć polskich wnioskodawców w aplikowaniu o środki CEF, MFiPR prowadzi preselekcję projektów. Ww ramach preselekcji wnioskodawcy, na podstawie informacji o planowanych projektach, otrzymują opinię resortu w zakresie kwalifikowalności zgłaszanych propozycji, a także wsparcie w przygotowaniu kompletnej aplikacji.

W ramach preselekcji wszystkie podmioty zainteresowane udziałem w konkursie powinny przekazać do MFiPR informację na temat proponowanych do konkursu projektów, zawierającą:

  • krótki opis zakresu i celu projektu;
  • planowany harmonogram realizacji projektu;
  • posiadane decyzje administracyjne wymagane dla projektu;
  • planowany budżet projektu wraz z wyszczególnieniem źródeł finansowania;wskazanie priorytetu, do którego ma być złożony wniosek.

Propozycje projektów prosimy przekazywać do DPI w MFiPR na adres poczty elektronicznej cef@mfipr.gov.pl najpóźniej do 11 października 2022 r. Na ten adres można kierować także ewentualne pytania dotyczące konkursu.

Po akceptacji wstępnej propozycji, kompletny wniosek o dofinansowanie należy złożyć do DPI w MFiPR, w celu uzyskania akceptacji państwa członkowskiego, do 1 grudnia 2022 r.

Ostateczny termin składania wniosków do KE poprzez dedykowany system elektroniczny upływa 18 stycznia 2023 r., godz. 17.00.

Jednocześnie uprzejmie przypominamy o naborze dotyczącym paliw alternatywnych, który prowadzony jest w trybie ciągłym do wyczerpania dostępnej alokacji. Zainteresowanych ww. priorytetem zachęcamy do śledzenia informacji pojawiających się na dedykowanej zakładce strony CEF