Polska jest jednym z krajów, które otrzymują największe wsparcie z Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Według wartości pozyskanego dofinansowania Polska znalazła się na pierwszym miejscu wśród wszystkich krajów UE.
Łącznie beneficjenci z Polski uzyskali dofinansowanie dla 67 projektów. Całkowita wartość tych projektów to 7,2 mld euro, z czego dofinansowanie CEF to kwota 4,3 mld euro (średni poziom dofinansowania to 61%).
Osiągnęliśmy wiele sukcesów we wdrażaniu projektów CEF w perspektywie 2014-2020. Prezentujemy je w nowej edycji albumu informacyjnego pt. "Wkład Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) w budowę infrastruktury transportowej w Polsce".
Album stanowi bogate źródło aktualnych danych nt. postępów we wdrażaniu CEF 2014-2020.
Znajdziemy w nim też wypowiedzi przedstawicieli instytucji zaangażowanych we wdrażanie instrumentu oraz beneficjentów, a także mapę projektów inwestycyjnych CEF Transport w naszym kraju.
Największą część publikacji stanowi prezentacja wszystkich realizowanych w Polsce projektów dofinansowanych z CEF. Na portfolio polskich projektów CEF składa się kilka rodzajów projektów:
- 35 kolejowych (m.in. dostęp do portów, Rail Baltica, modernizacja linii łączących Warszawę i Poznań, Poznań i Szczecin, Kraków i Katowice),
- 4 drogowe (m.in. budowa drogi ekspresowej S61),
- 12 morskich (m.in. modernizacja nabrzeży),
- 7 dotyczących zarządzania ruchem lotniczym,
- 7 z sektora paliw alternatywnych,
- 2 dotyczące transportu miejskiego.
Album zamyka wprowadzenie do CEF w nowej perspektywie finansowej 2021-2027, w ramach której został już ogłoszony pierwszy konkurs.
Zapraszamy do zapoznania się z publikacją:
Album w wersji polskiej - wersja dostępna
Album w wersji angielskiej - wersja dostępna
Przygotowanie publikacji zostało w całości sfinansowane ze środków Pomocy Technicznej CEF. Album ukazał się także w wersji drukowanej.