Celem działania jest wdrożenie modelu Podkarpackiego Centrum Innowacji (PCI), który został wypracowany w pierwszej fazie projektu. W okresie od lipca 2016 do czerwca 2017 roku zespół Banku Światowego, we współpracy z Komisją Europejską oraz przedstawicielami Województwa Podkarpackiego, a także Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, wypracował koncepcję powołania regionalnego biura transferu technologii. Koncepcja projektu opiera się na najlepszych rozwiązaniach stosowanych w europejskich ekosystemach wsparcia innowacji i transferu technologii (Francja, Belgia, Finlandia). Celem drugiej części projektu (trwającej od lipca 2017 roku do czerwca 2018 roku) jest wsparcie Województwa Podkarpackiego oraz utworzonego Podkarpackiego Centrum Innowacji w osiągnięciu pełnej operacyjności.
PCI będzie profesjonalnym łącznikiem między biznesem i nauką, który ma za zadanie wzmocnić wykorzystanie potencjału badawczo-rozwojowego (B+R) województwa podkarpackiego. PCI będzie wspierało uczelnie i przedsiębiorców w ramach trzech platform:
Platforma 1 Waloryzacja projektów B+R
Jest to kluczowy obszar działania PCI, w ramach którego dokonywany będzie wybór obiecujących projektów B+R realizowanych przez zespoły badawcze podkarpackich jednostek naukowych. Następnie na wybrane projekty będą alokowane zasoby (kapitał i kompetencje) podnoszące ich poziom gotowości technologicznej. Podejmowane działania mają na celu zwiększenie poziomu komercjalizacji wyników prac B+R w przemyśle.
Platforma 2 Strukturyzowane badania zlecone
Działalność tej platformy będzie się koncentrować na łączeniu nauki z biznesem. Z jednej strony działania ukierunkowane będą na wzmocnienie wykorzystania aparatury B+R uczelni poprzez marketing określonego typu badań zleconych. Z drugiej strony PCI będzie pomagać przedsiębiorstwom w poszukiwaniu partnerów naukowych w celu realizacji wspólnych badań i prac rozwojowych.
Platforma 3 ProtoLab
Główną ideą tej platformy jest pobudzanie kultury przedsiębiorczości poprzez stworzenie studentom i młodym pracownikom naukowym możliwości uczenia się i eksperymentowania z różnymi technikami produkcji. Będzie to fizyczna przestrzeń wyposażona w podstawowe narzędzia i maszyny pozwalające na konstruowanie prototypów.
Atuty województwa podkarpackiego
Województwo Podkarpackie obecnie osiąga relatywnie dobre wyniki w zakresie wybranych kluczowych wskaźników innowacji. Udział nakładów na B+R w relacji do PKB w 2014 r. wyniósł 1,38% (średnia wartość dla Polski wyniosła 0,94%) i jest to drugi wynik w kraju po woj. mazowieckim, ex aequo z woj. małopolskim. Natomiast już udział nakładów na B+R sektora przedsiębiorstw w relacji do PKB w 2014 r. wyniósł 1,06% (średnia wartość dla Polski: 0,44%) i był to pierwszy wynik w kraju.
Zatrudnienie w sektorze B+R na 1000 osób aktywnych zawodowo w 2015 r. wyniosło 6,0 (średnia wartość dla Polski wyniosła 6,3). Osiągane wyniki i warunki w sposób naturalny ukierunkowują województwo podkarpackie na budowanie przewag konkurencyjnych w oparciu o swoje mocne strony tj. kompetencje w obszarze współpracy nauki z biznesem.
Pomimo dobrych wskaźników występują również obszary, gdzie województwo może w lepszym stopniu wykorzystać swój potencjał np. w zakresie tworzenia start-upów technologicznych – szczególnie w oparciu o wiedzę wypracowaną na lokalnych uczelniach lub zwiększając przychody uczelni z licencji bazujących na wynikach własnych prac B+R.
Ponadto mając na uwadze wyzwania przed którym obecnie stają uczelnie, kluczowe jest podjęcie działań, które pozwolą zwiększyć przychody uczelni i jednostek naukowych z badań zleconych. Istotne jest również budowanie lokalnych ekosystemów innowacji poprzez zaangażowanie lokalnych firm do bliskiej współpracy z nauką. Wszystkie te wyzwania swoimi działaniami obejmie Podkarpackie Centrum Innowacji.
W ramach obecnych prac zespół Banku Światowego wspiera Urząd Marszałkowski w:
- powołaniu spółki PCI;
- stworzeniu kryteriów wyboru dla zespołu, który będzie zarządzał PCI (wybór nastąpi w otwartym, konkurencyjnym naborze, zgodnie ze wskazaniem Komitetu Sterującego „Inicjatywy na rzecz regionów rozwijających się”);
- podjęciu aktywnego dialogu z potencjalnymi kandydatami do zespołu zarządzającego PCI, w celu przyciągnięcia najlepszych aplikantów;
- wypracowaniu systemu zarządczego i ładu korporacyjnego PCI oraz mechanizmów funkcjonowania PCI wspólnie z lokalnymi uczelniami oraz przedsiębiorcami;
- identyfikacji interesujących projektów B+R na uczelniach Podkarpacia, które mogą być rozwijane w ramach PCI;
- wypracowaniu przykładowych ofert biznesowych na usługi B+R, które uczelnie mogłyby świadczyć przedsiębiorcom.
Ponadto zespół Banku wspiera regionalnych interesariuszy w promowaniu istniejących rozwiązań oraz w wypracowaniu optymalnego modelu dla monitorowania komercyjnego wykorzystania zasobów B+R, zakupionych przez uczelnie przy wsparciu ze środków unijnych. Jest to niezbędne dla rozwoju aktywniejszej współpracy B+R między biznesem i uczelniami.