Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Opis problemu

Zgodnie z raportem Banku Światowego coraz więcej uwagi poświęca się kształceniu i szkoleniu zawodowemu. Z jednej strony jest to instrument, który może zapewnić absolwentom lepsze perspektywy zatrudnienia i zarobków, co jest szczególnie ważne w kontekście wysokich wskaźnikach bezrobocia wśród młodzieży, a z drugiej strony – z punktu widzenia pracodawców – może eliminować braki w kwalifikacjach pracowników. Kształcenie i szkolenie zawodowe pomagają dostosować podaż kwalifikacji do zapotrzebowania rynku.

Statystyki wskazują, że w Polsce na poziomie technikum kształcenie zawodowe odbywa się głównie w środowisku szkolnym. Mniej niż 9% uczniów bierze udział w zajęciach wykraczających poza obowiązkowy wymiar praktyk zawodowych. Brak rozwiniętych mechanizmów kształcenia w miejscu pracy nie pozwala uczniom na zdobywanie umiejętności potrzebnych i poszukiwanych na rynku pracy, nie tylko branżowych, ale też społecznych takich jak praca zespołowa, dyscyplina, rozwiazywanie problemów itd.

Opis działań

Działania na rzecz systemu kształcenia w miejscu pracy w woj. świętokrzyskim podzielono na etapy. Etap pierwszy to przede wszystkim rozpoznanie i zdefiniowanie atutów i wyzwań w kontekście efektywnego wdrożenia systemu kształcenia w miejscu pracy. Wnioski, które wynikały z tej części, można uogólnić na sytuację w całym kraju. Etap drugi polegał na przeglądzie rozwiązań stosowanych przez inne kraje, które mogłyby stanowić odpowiedź na wyzwania określone podczas wcześniejszego etapu. Dokonano także oceny, na ile te rozwiązania mogłyby być wykorzystane w woj. świętokrzyskim. Podczas etapu trzeciego przygotowano projekt pilotażowych interwencji mających na celu rozwinięcie kształcenia w miejscu pracy. Zatwierdzone zostało również finansowanie programu - ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W sierpniu 2017 roku na podstawie wyników prac pierwszego etapu inicjatywy Catching-up Regions rozpoczęła się realizacja projektu pilotażowego w ramach działania 4.1 Innowacje społeczne programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) „Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe”.

Celem głównym projektu jest podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego przy wykorzystaniu zestawu co najmniej 5 modeli kształcenia praktycznego w miejscu pracy i przygotowaniu modelu wdrożenia wypracowanej koncepcji w Polsce. Projekt zakłada wsparcie 500 uczniów w ramach 5 grantów, co umożliwi porównanie zaproponowanych modeli kształcenia, wybór i promowanie najlepszego wzoru. Innowacją w projekcie będzie przeniesienie minimum 40% godzin kształcenia praktycznego ze szkół zawodowych do przedsiębiorstw w celu dostosowania umiejętności uczniów do rzeczywistych wymagań rynku pracy.

Opis projektu

Liderem projektu jest Departament Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Okres realizacji przewidziano do grudnia 2020. Kwota dofinansowania wynosi prawie 18 mln zł.

W projekcie zakładane jest innowacyjne podejście do zwiększenia skali kształcenia w miejscu pracy. Zostanie to osiągnięte poprzez zorganizowanie dla uczniów szkół zawodowych – techników, co najmniej 40% godzin zajęć praktycznych w przedsiębiorstwach. Zajęcia takie obecnie są realizowane w szkołach.

Projekt ma formę przyznawania grantów. Lider projektu w pocedurze konkursowej wybierze minimum 5 grantobiorców, którym zostaną przez Lidera projektu – UMWŚ przekazane środki finansowe na realizację działań związanych z kształceniem praktycznym uczniów w przedsiębiorstwach. Procedurę wyboru grantobiorców przewidziano na okres listopad 2017 – luty 2018.

Projekt przewiduje rozpoczęcie kształcenia praktycznego uczniów u przedsiębiorców od lutego/września 2018 roku. Efektem będzie zorganizowane kształcenia praktycznego dla co najmniej 500 uczniów, przez 2 lata kształcenia. Grant udzielany na zorganizowanie kształcenia dla minimum 25 a maksymalnie 100 uczniów.

Grantobiorcami mogą być: szkoły zawodowe, jednostki samorządu terytorialnego jako organy prowadzące, centra kształcenia praktycznego, organizacje pozarządowe i instytucje otoczenia biznesu. Takie podejście zapewnia różnorodność i innowacyjność pomysłów grantobiorców.

Granty udzielane będą w wysokości do kwoty około 3 mln zł i obejmują m.in.

  • Wsparcie dla szkół obejmuje: sfinansowanie kosztów związanych z wdrożeniem kształcenia w miejscu pracy oraz usługi doradcze (organizacja procesu kształcenia, przygotowanie programów, określenie umów z pracodawcami, zapewnienie jakości kształcenia w miejscu pracy, kształcenie w miejscu pracy dla nauczycieli kształcenia zawodowego, przygotowanie wzorów dokumentów, wzmacnianie współpracy z pracodawcami),
  • Wsparcie dla przedsiębiorców obejmie: przygotowanie pedagogiczne dla instruktorów, usługi doradcze w zakresie organizacji kształcenia w miejscu pracy, metod kształcenia uczniów oraz komunikacji ze szkołami, przygotowanie stanowiska pracy,
  • Wsparcie dla uczniów obejmie: koszty badań wstępnych, ubezpieczenia, odzieży roboczej, podróży i noclegów, a także wynagrodzenie-stypendium za wykonywaną pracę.

Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Szkolenia Zawodowego w Austrii (Berufsförderungsinstitut Burgenland (BFI) w Oberwart w Austrii), który prowadzi kształcenie zawodowe na bardzo wysokim poziomie.

W październiku i listopadzie 2017 roku odbyły się spotkania na temat możliwości pozyskania grantów w powiatach województwa świętokrzyskiego.

 

Podmioty zainteresowane szczegółowymi informacjami zapraszamy do kontaktu – Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy, Departament Polityki Regionalnej, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego:

Sylwia Mucha, kierownik Oddziału, tel. 41 306 70 14, e-mail sylwia.mucha@sejmik.kielce.pl

Agnieszka Fugińska, tel. 41 306 70 17, e-mail agnieszka.fuginska@sejmik.kielce.pl