Rezultatem działania Aktywizacja i wspieranie przedsiębiorczości oraz popytowy system świadczenia usług dla małych i średnich przedsiębiorstw było opracowanie systemu pobudzającego korzystanie z usług wsparcia przez sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz zdefiniowanie łatwiejszych dróg dostępu do środków unijnych kierowanych do MŚP. Sporządzony raport precyzuje, w jaki sposób MŚP mogą lepiej wykorzystać usługi wsparcia oferowane przez instytucje publiczne w wybranych powiatach, a także zawiera zalecenia co do stosownych modyfikacji oferowanych usług.
W obu województwach w 2017 r. rozpoczęto prace nad wróżeniem w życie rekomendacji wynikających z pierwszego etapu.
Podkarpacka Platforma Wsparcia Biznesu
Podkarpacka Platforma Wsparcia Biznesu (PPWB) to projekt własny realizowany w ramach Osi I Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka, Regionalnego Programu Województwa Podkarpackiego 2014-2020 przez Departament Rozwoju Regionalnego w partnerstwie z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
Zakres wsparcia MŚP
System zostanie oparty o platformę informatyczną, za pośrednictwem której przedsiębiorca będzie dokonywał wyboru usługi z listy sparametryzowanych, dostępnych usług. Przedsiębiorca będzie mógł się skontaktować z dostawcą usługi w celu uzyskania dodatkowych informacji. Jeżeli wśród usług dostępnych na platformie MŚP nie znajdzie żadnej usługi odpowiadającej swoim potrzebom, będzie mógł poprosić o wsparcie niezależnego doradcy, który pomoże mu zdiagnozować problemy rozwojowe i zaprojektować usługę szytą na miarę. Dostawcami usług będą instytucje otoczenia biznesu lub specjalistyczne firmy doradcze. Podmioty te – po spełnieniu kryteriów podmiotowych – będą uprawnione do zgłaszania swoich usług do platformy. Usługi te następnie będą mogły zostać zakupione przez MŚP przy wsparciu publicznym w formie bonów / voucherów.
Co do zasady dystrybucją wsparcia na zakup usług doradczych przez MŚP zajmują się wyspecjalizowane agencje. W przypadku implementowania systemu w województwie podjęto decyzję o nietworzeniu odrębnej struktury, tylko wykorzystaniu istniejącej struktury Urzędu Marszałkowskiego przy wsparciu partnera w zakresie obsługi warstwy informatycznej oraz wiedzy merytorycznej nt. funkcjonowania rynków usług i procesów związanych ze świadczeniem usług rozwojowych.
Instytucja Otoczenia Biznesu (IOB) może wejść w rolę dostawcy usług, przy czym determinantem sukcesu w świadczeniu usług będzie ich wysoka jakość. MŚP dokonujące zakupu usług będą w pełni autonomiczne w zakresie selekcji jaką usługę i od kogo zakupią. Należy przy tym nadmienić, że usługi te mogą generować dochód po stronie IOB (tj. cena usługi może zawierać w sobie koszt usługi + zysk). Wykluczone będą jednak usługi świadczone w oparciu o podwykonawstwo.
W ramach realizacji przedsięwzięcia nie zostanie utworzony nowy podmiot prawa, a cały tworzony system stanowi byt wirtualny. Partner w projekcie, którym jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, został wyłoniony w postepowaniu konkurencyjnym prowadzonym w oparciu o art. 33 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020.
Jeśli chcą Państwo nawiązać kontakt w celu pozyskania informacji na temat wdrożenia w praktyce Podkarpackiej Platformy Wsparcia Biznesu
prosimy o kontakt z Departamentem Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego:
Pani Anna Lorynowicz, tel. 17 747 68 49, e-mail: a.lorynowicz@podkarpackie.pl
Pani Renata Kulik, tel. 17 747 68 49, e-mail: r.kulik@podkarpackie.pl
Oddział wspierania innowacyjności i pomocy publicznej
Świętokrzyskie - System Konkurencyjności Przedsiębiorstw
Na podstawie doświadczeń z działania poświęconego aktywowaniu przedsiębiorczości na słabiej rozwiniętych obszarach województwa świętokrzyskiego w ramach inicjatywy Catching-up Regions powstała koncepcja odejścia od wsparcia w systemie podażowym, gdzie instytucja otoczenia biznesu (IOB) ubiega się o dotację, w ramach której świadczy następnie swoje usługi dla przedsiębiorstw.
W wyniku analiz i poszukiwania przez ekspertów Banku Światowego najefektywniejszych rozwiązań stosowanych w Europie został zaprojektowany system wsparcia popytowego, gdzie MŚP będą mogły dokonywać zakupu wybranych przez siebie usług z listy dostępnych usług lub ubiegać się o wsparcie indywidualnie opracowanych usług (tzw. usługi szyte na miarę).
Z przeprowadzonych analiz wynika, że przedsiębiorstwa, które deklarują zainteresowanie uzyskaniem eksperckiego wsparcia, nie mają wystarczającej wiedzy na temat rynku wysokiej jakości usług doradczych. Zadaniem samorządu województwa będzie zatem wykorzystanie możliwości w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 dla stworzenia ekosystemu okołobiznesowego opartego na finansowaniu rynkowym.
Zakres wsparcia MŚP
Planowane jest zmodyfikowanie Działania 2.1. Wsparcie świętokrzyskich IOB w celu zwiększenia poziomu przedsiębiorczości w regioniew oparciu o wypracowany w ramach inicjatywy Catching-up Regions System Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Nowa formuła przewiduje realizację pozakonkursowego projektu w zakresie voucherów dla przedsiębiorców na realizację usług doradczych/proinnowacyjnych świadczonych przez instytucje otoczenia biznesu.
Vouchery będą udzielane przedsiębiorcom w podziale na 3 grupy:
- Usługi doradcze standardowe,
- Usługi doradcze proinnowacyjne,
- Usługi doradcze grupowe - dla konsorcjów przedsiębiorców.
Wypracowanie i wdrożenie Systemu Konkurencyjności Przedsiębiorstw ma pomóc przezwyciężyć bariery i stworzyć samofinansujący się system wsparcia MŚP. Operatorem systemu będzie Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Departament Polityki Regionalnej.
Jeśli chcą Państwo nawiązać kontakt w celu pozyskania informacji na temat wdrożenia w praktyce Systemu Konkurencyjności Przedsiębiorstw prosimy o kontakt:
Pani Sylwia Mucha – Kierownik Oddziału ds. Innowacji i Transferu Wiedzy,
Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego,
tel. 41 306 70 14, mail: sylwia.mucha@sejmik.kielce.pl