Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Definicja rewitalizacji

Pojęcie rewitalizacja w ostatnich latach było bardzo powszechnie używane, niekiedy wręcz nadużywane. Jednak dopiero po usankcjonowaniu tego pojęcia w polskim prawie nadano mu odpowiednią definicję. Kluczowa z tego punktu widzenia jest ustawa z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, która porządkuje kompleksowo zagadnienia związane z rewitalizacją, a także pozwala na wprowadzenie do polskiego porządku prawnego i ugruntowanie rewitalizacji jako ważnego elementu procesu rozwoju lokalnego.

"Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji."

Rewitalizacja zakłada optymalne wykorzystanie specyficznych uwarunkowań danego obszaru oraz wzmacnianie jego lokalnych potencjałów (w tym także kulturowych) i jest procesem wieloletnim, prowadzonym przez interesariuszy (m.in. przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, właścicieli nieruchomości, organy władzy publicznej, etc.) tego procesu, w tym przede wszystkim we współpracy z lokalną społecznością. Działania służące wspieraniu procesów rewitalizacji prowadzone są w sposób spójny: wewnętrznie (poszczególne działania pomiędzy sobą) oraz zewnętrznie (z lokalnymi politykami sektorowymi, np. transportową, energetyczną, celami i kierunkami wynikającymi z dokumentów strategicznych i planistycznych).

Podstawowym narzędziem prowadzenia rewitalizacji jest program rewitalizacji (od 2024 ustawowy gminny program rewitalizacji). Stanowi on płaszczyznę koordynacji różnorodnych działań ukierunkowanych na realizację wizji i osiągnięcie celów rewitalizacji obszaru rewitalizacji. Program rewitalizacji jest niezwykle ważnym dokumentem. Musi on sprostać wymaganiom, jakie związane są z cechami rewitalizacji, jej wielowątkowością, kompleksowością, koniecznością zaangażowania mieszkańców i wielu innych podmiotów, skoordynowaniem pracy różnych ośrodków władzy. Program rewitalizacji porządkuje działania rewitalizacyjne i nadaje całemu procesowi niezbędne ramy formalne.

Kluczem do opracowania dobrego programu jest połączenie w jednym dokumencie trzech elementów:

  • wizji obszaru rewitalizacji po przeprowadzeniu procesu rewitalizacji,
  • właściwie dobranych przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które przyczyniają się do realizacji wizji,
  • źródeł finansowania całego procesu.

Właściwie opracowany program rewitalizacji zapewnia szeroki udział wszystkich, których rewitalizacja dotyczy i którzy powinni w jej realizacji uczestniczyć, a właściwie dla jej kompleksowości ich zaangażowanie jest nieodzowne. Chodzi tu w szczególności o mieszkańców obszaru rewitalizacji, osoby i instytucje dysponujące tam nieruchomościami, miejscowych przedsiębiorców oraz wszystkie osoby i organizacje, które prowadzą, lub dopiero planują prowadzić działalność gospodarczą lub społeczną na obszarze rewitalizacji.

Program rewitalizacji – krok po kroku

Zapoznaj się z materiałem informacyjno-poradnikowym „Program rewitalizacji – krok po kroku”. Materiał został zaplanowany w taki sposób, aby poglądowo przeprowadzić czytelnika przez cały proces programowania rewitalizacji tj. od momentu podjęcia decyzji o przystąpieniu do opracowywania programu rewitalizacji, poprzez jego przygotowanie, wdrażanie, aż po monitorowanie i ocenę.

Podstawą opracowania wszystkich wątków tematycznych opracowania są obowiązujące w latach 2015-2023 normy w tym zakresie tj. ustawa o rewitalizacji oraz Wytyczne w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020. Na lata 2021-2027 zostały opracowane „Zasady realizacji instrumentów terytorialnych w Polsce w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027” (PDF 837 KB), które wskazują że podstawą ubiegania się o środki unijne w perspektywie finansowej 2021-2027 jest ustawowy gminny program rewitalizacji.

Zaprezentowany materiał opisuje możliwie szczegółowo niezbędne elementy poszczególnych etapów programowania całego procesu na podstawie istniejących już dokumentów i doświadczeń, które uznano za najskuteczniejsze. Przyjęta formuła pracy nad poszczególnymi częściami opracowania wymaga niekiedy skrótowego i uproszczonego przekazu, dlatego należy pamiętać, że najistotniejszym punktem odniesienia w pracach nad programami rewitalizacji jest obecnie ustawa o rewitalizacji.

Prezentowany materiał, stawiając wymóg oparcia się na przepisach prawa jako podstawy do prowadzenia dojrzałej rewitalizacji, pogłębia tę tematykę poprzez obserwacje i korzystanie z doświadczeń samorządów zaangażowanych w odnowę obszarów zdegradowanych i lekturę dostępnych publikacji nt. rewitalizacji. Przedstawione w prezentacjach przykłady, powinny być inspirującą podpowiedzią w jaki sposób należy przygotować się do podejmowania wieloaspektowych inicjatyw. Warto jednak pamiętać, że warunkiem skutecznego działania jest uwzględnienie potencjału danego miejsca oraz inicjatywności i zaangażowania jego mieszkańców, a także ukierunkowanie na trwałość i kontynuację procesów rewitalizacyjnych. To w gestii samorządów pozostaje ustanowienie zasad prowadzenia procesu rewitalizacji adekwatnie do swoich potrzeb. Niemniej jednak dzielenie się przemyśleniami i ideami daje pogląd innym samorządom na społeczną i infrastrukturalną odnowę miast i działania podnoszące ich innowacyjność oraz konkurencyjność.

Pod poszczególnymi częściami schematu umieszczono omówienie, które można wywołać poprzez kliknięcie myszką.

 

Schemat Rewitalizacji

Jak czytać prezentację? Czy rewitalizacja jest konieczna? Przygotuj się do opracowania programu rewitalizacji Wybierz ścieżkę przygotowania programu rewitalizacji Program rewitalizacji - lokalnu, miejski itd. Podstawowe informacje. Gminny program rewitalizacji. Podstawowe informacje Zbadaj powiązania z kluczowymi dokumentami strategicznymi i planistycznymi Zdiagnozuj zjawiska kryzysowe Odwołania do wyznaczonego już obszaru zdegradowanego Wyznacz obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji Wyznaczenie obszaru zdegradowanego i rewitalizacji uchwałą Przeprowadź pogłębioną analizę obszaru rewitalizacji Diagnoza czynników i zjawisk kryzysowych, skala i charakter potzeb rewitalizacyjnych Szczegółowa diagnoza obszaru rewitalizacji Zdefiniuj wizję, cele i kierunki działań Zagwarantuj powiązania pomiędzy celami, kierunkami działań, projektami, przedsięwzięciami Mechanizm komplementarności projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych Mechanizmy integrowania działań Zadbaj o precyzyjny opis przedsięwzięć rewitalizacyjnych Uwzględnij partnerstwo w planowaniu i realizacji projektów Określ finansowanie programu rewitalizacji oraz oszacuj ramy finansowe Zapewnij optymalną strukturę zarządzania realizacją programu Mechanizmy włączenia interesariuszy Komitet rewitalizacji Specyficzne narzędzia ustawowe Ustal system monitorowania i ocen Harmonogram prac nad programami rewitalizacyji Partycypacja