Rozmowy o rewitalizacji w Pawilonie Polskim na WUF11
Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast, które odbywa się co dwa lata. W czerwcu bieżącego roku Światowe Forum Miejskie zagościło w Katowicach. Pod hasłem „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości” o przyszłości miast dyskutowało osobiście ponad 10 tys. uczestników ze 174 państw i ponad 6 tys. osób online.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa Urban EXPO, gdzie uczestnicy Światowego Forum Miejskiego mogli odwiedzić Polski Pawilon, czyli przestrzeń, za której aranżację oraz organizację odpowiedzialne było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz ze swoimi partnerami. Pawilon był konstrukcją o powierzchni 500 m2, a jego bryła podkreślała charakterystyczne motywy polskiego krajobrazu architektonicznego.
Do integralnych części Pawilonu należały takie elementy jak interaktywna wystawa „Miejskie Transformacje – przykłady polskich modelowych rewitalizacji", czy też tworzony na żywo mural wykonywany przez polską artystkę. Istotną częścią Pawilonu Polski była strefa konferencyjna, w której odbywał się blok wydarzeń będący okazją tak dla polskich, jak i zagranicznych uczestników 11. sesji Światowego Forum Miejskiego do zapoznania się z zagadnieniami istotnymi z punktu widzenia kraju-gospodarza, a jako przykłady można wskazać promocję sukcesu transformacji Polski czy polskiej gospodarki.
Nie zabrakło też rozmów o modelowej rewitalizacji. Można było wziąć udział w nietypowym panelu pn. "Dąbrowa Górnicza kontra Leszno, czyli rewitalizacyjna bójka modelowych miast". Miasta nie tylko mogły podzielić się swoimi sukcesami, ale opowiedziały o wyzwaniach związanych z rewitalizacją i podzieliły się swoimi planami. Kto wybrał te bójkę? Zapraszamy na ring z przymrużeniem oka!
PRELEGENCI:
- Moderator: Andrzej Brzozowy – Projekty Miejskie, ekspert w zakresie rozwoju terytorialnego oraz funduszy europejskich,
- Beata Nawrocka – naczelnik Wydziału Rozwoju, Urząd Miasta Leszna
- Martyna Włudarczyk – kierownik Referatu Rewitalizacji w Wydziale Rozwoju, Urząd Miasta Leszna
- Magdalena Mike – Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Współpracy z NGO, Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza
- Wojciech Czyżewski – Prezes Zarządu, Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o.
- Aleksandra Kułaczkowska – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Departament Programów Pomocowych
Panel: Dąbrowa Górnicza kontra Leszno, czyli rewitalizacyjna bójka modelowych miast
O rewitalizacji dyskutowano także w ramach panelu pn. "Społeczno-gospodarcza transformacja miast poprzemysłowych". Rewitalizacja uchodzi za najskuteczniejszy instrument aktywizacji zdegradowanych obszarów miejskich, która wielu polskim miastom pozwoliła wykorzystać ukryty potencjał. W trakcie sesji przedstawiciele Rudy Śląskiej, Starachowic, Tychów i Warszawy podzielili się swoimi doświadczeniami z adaptacji terenów poprzemysłowych do nowych funkcji ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań.
PRELEGENCI:
- Moderator: Wojciech Jarczewski – Dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów
- Michał Lorbiecki – Pełnomocnik prezydenta ds. koordynowania i monitorowania przedsięwzięć w zakresie rozwoju obszaru nowego centrum miasta Tychy
- Krzysztof Mejer – Zastępca Prezydenta Miasta Ruda Śląska ds. gospodarki komunalnej
- Marek Materek – Prezydent Miasta Starachowice
- Jacek Grunt-Mejer – Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji
Panel: Społeczno-gospodarcza transformacja miast poprzemysłowych