W dniach 3-4 grudnia 2018 roku w Lublinie odbył się V Kongres Rewitalizacji. Tegoroczna edycja zorganizowana przy współpracy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, odbywała się pod hasłem „Systemy rewitalizacji w Polsce: blaski i cienie”. Kongres stanowi najważniejsze forum wymiany wiedzy na temat procesów rewitalizacji w Polsce między praktykami i teoretykami zaangażowanymi w działania związane z odnową i przekształceniami obszarów zdegradowanych.
Kongres stał się bezpośrednim pretekstem do zebrania praktyk i doświadczeń z prowadzonych działań rewitalizacyjnych. W ostatnich czterech latach inicjatywy i działania rewitalizacyjne w Polsce bardzo przyspieszyły. Sprzyja temu „Pakiet działań wspierających samorządy w programowaniu i realizacji rewitalizacji” uruchomiony przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju jeden z projektów strategicznych „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Kluczowymi jego elementami są konkurs dotacji Modelowa Rewitalizacja Miast oraz projekty pilotażowe.
W publikacji kongresowej pt. „Rewitalizacja w praktyce. Modele rozwiązań jako efekty konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast i pilotaży w zakresie rewitalizacji” (PDF 5 MB) przedstawiono przegląd dobrych praktyk z wybranych miast – 20 miast modelowych, realizujących projekty w ramach konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast (Dobiegniew, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Ełk, Grajewo, Hrubieszów, Konin, Leszno, Lublin, Milicz, Opole Lubelskie, Rybnik, Słupsk, Stalowa Wola, Starachowice, Szczecin, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Żyrardów) oraz 3 miast pilotażowych (Bytom, Łódź, Wałbrzych). W monografii skupiono się przede wszystkim na praktycznym wymiarze rewitalizacji – przełożeniu wypracowanych modeli działań, rozumianych jako ścieżki dojścia do rozwiązania problemów, na realne zmiany w funkcjonowaniu obszarów rewitalizacji i całych miast.
Wpublikacji przybliżono wypracowane i częściowo przetestowane rozwiązania, opisano odniesione sukcesy, ale i trudności, jakie niektóre miasta napotkały. Monografia stanowić może zbiór inspiracji do wdrożenia lub poszukiwania własnego podejścia do działań rewitalizacyjnych w odniesieniu do lokalnych uwarunkowań. Ponieważ przedsięwzięcia realizowane przez miasta modelowe i pilotażowe jeszcze trwają, czytając o osiągnięciach i problemach miast biorących udział w konkursach, trzeba pamiętać, że część rozwiązań jest jeszcze w trakcie testowania. Monografia nie jest więc zamkniętą całością, ale ilustracją półmetka prac. Nowe dokumenty i opracowania będą systematycznie wzbogacać dorobek miast i bazę Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji. Zachęcamy do lektury!
Podsumowanie V Kongresu Rewitalizacji wraz z prezentacjami dostępne są na stronie internetowej Kongresu: http://rewitalizacja.miasta.pl/
Do pobrania:
Publikacja - Rewitalizacja w praktyce. Modele rozwiązań jako efekty konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast i pilotaży w zakresie rewitalizacji (PDF 5 MB)