Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza gminy do udziału w Projekcie Partnerskim „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji”

Projekt Partnerski „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji” Narodowego Instytutu Dziedzictwa zakłada długoterminową współpracę z wybranymi 16 gminami uwzględniającymi dziedzictwo kulturowe jako potencjał w programowaniu i wdrażaniu rewitalizacji. Jego celem jest udzielenie gminom indywidualnego wsparcia merytorycznego przez poszczególne Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa.

Do udziału w naborze zaproszone są gminy miejskie, miejsko-wiejskie i miasta na prawach powiatu, które rozpoczęły działania rewitalizacyjne w oparciu o ustawę z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji.

Nie przegap! Nabór zgłoszeń trwa do 31 marca 2025 r.

Więcej informacji o naborze oraz oferowanym wsparciu znajdziesz na stronie NID.

Projekt Partnerski „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji”, realizowany jest w ramach projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa”, który jest dofinansowany ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027. 

Przykładowe działania NID wspierające gminy w procesie rewitalizacji

W ramach współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa z miastem Słupsk w latach 2029-20222 przygotowane zostały wytyczne konserwatorskie dla obszaru rewitalizacji oraz specjalistyczne badania stratygraficzne kamienic w dzielnicy Podgrodzie w Słupsku. Rozpoznanie i profesjonalne badania zachowanego dziedzictwa kulturowego stanowić mogą istotny wkład do planowanych działań rewitalizacyjnych.

Pierwszym etapem współpracy NID i Słupska była identyfikacja historyczna obszaru. Przeprowadzona w wyniku tej identyfikacji waloryzacja historyczna (urbanistyczno-architektoniczna) pozwoliła na wskazanie elementów do zachowania, możliwych i wartych odtworzenia, czy wyznaczenie ram dopuszczalnej ingerencji w tkankę historyczną. Podsumowaniem tego etapu badań było sformułowanie szczegółowych wytycznych konserwatorskich dla terenu objętego procesem rewitalizacji.

Celem drugiego etapu, czyli specjalistycznych badań stratygraficznych była identyfikacja oryginalnych elementów wystroju architektonicznego elewacji oraz określenie pierwotnej technologii wykonania i kolorystyki elewacji wybranych budynków.  Wybranych zostało pięć reprezentatywnych przykładów historycznej zabudowy z terenu dawnej dzielnicy. Wyniki przeprowadzonych analiz i badań stanowią podstawę do opracowania projektu odtworzenia pierwotnej kolorystyki budynków.  

Działania zostały zrealizowane w ramach projektu „Wzorcowa rewitalizacja” wspierającego merytorycznie gminy w procesach planowania i rewitalizacji zgodnie z założeniami Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2019-2022. Projekt Partnerski „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji” stanowi kontynuację tego wsparcia.

Więcej o współpracy NID i Słupska w ramach projektu „Wzorcowa rewitalizacja”.

#FunduszeUE #WsparcieJST #RewitalizacjaCentraKomeptencjiNID #RegionyRewitalizacji

Logotypy PTFE-NID

O artykule

Autorką artykułu jest Aleksandra Kułaczkowska – Wydział Wsparcia JST, Departament Programów Pomocowych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.