Opis projektu
Zakład Poligraficzny POL-MAK w Przeźmierowie rozpoczął swoją działalność w 1996 roku. Obecnie firma dystrybuuje produkowane przez siebie wyroby do ponad 60 krajów na całym świecie. Wśród oferowanych przez spółkę produktów jest bibuła tissue.
Jeśli chodzi o sposób jej wytwarzania, dotychczas na światowych rynkach przeważały dwa typy wyrobów: wysokojakościowa bibuła wykonana w 100% z celulozy drzewnej i jej alternatywa w postaci niskiej jakości bibuły makulaturowej, wymagająca bardzo uciążliwego środowiskowo procesu produkcji.
POL-MAK, wykorzystując własne doświadczenie oraz wyniki prac przeprowadzonych na zlecenie spółki przez Instytyt Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej, wdrożył do produkcji zupełnie nowy rodzaj produktu: bibułę tissue z zawartością włókien konopi. Charakteryzuje się ona wyższymi parametrami wytrzymałościowymi względem powszechnie produkowanych, a autorski system produkcji pozwolił na uzyskanie nie tylko szeregu efektów kosztowych, ale także środowiskowych, związanych z istotnym ograniczeniem wyrębu drzew na cele papiernictwa.
Uruchomienie masowej produkcji ekologicznej bibuły możliwe było dzięki realizacji projektu dofinansowanego ze środków unijnych. Jego zakres obejmował zakup i montaż kompletnej linii produkcyjnej, która została zainstalowana w nowej hali produkcyjnej w Iławie, na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wśród zakupionych środków trwałych znalazły się m.in.: linia do przygotowania masy, maszyna papiernicza, warstwownica, a także systemy sterowania procesem technologicznym i kontroli jakości produkcji bibuły. Opracowana przez spółkę metoda produkcji otrzymała europejską ochronę patentową.
Higieniczna bibuła tissue przeznaczona jest do produkcji chusteczek, papieru toaletowego, ręczników kuchennych oraz serwetek. Spółka POL-MAK produkowany przez siebie produkt sprzedaje podmiotom zewnętrznym, a także wykorzystuje do produkcji własnych wyrobów, w tym serwetek dekoracyjnych.
Galeria
Informacje szczegółowe
Beneficjent
ZAKŁAD POLIGRAFICZNY POL - MAK PRZEMYSŁAW MAKOWIAK, DANUTA MAKOWIAK SPÓŁKA JAWNA
Program
Program Inteligentny Rozwój
Fundusz
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Całkowita wartość projektu
35 722 205,00 zł
Wkład UE
19 924 500,00 zł