Opis projektu
Technologia rozszerzonej rzeczywistości zwykle kojarzyła się z rozrywką – teraz coraz częściej zyskuje nowe zastosowania. Krakowska firma Nano Games pod marką Simpro produkuje symulatory szkoleniowe. To innowacyjne rozwiązanie powstaje dzięki współpracy deweloperów z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Do stworzenia symulatora katastrof zbiorowych wykorzystuje się wyniki testów psychofizjologicznych. Wykonano je na grupie ponad 600 strażaków, którzy na co dzień uczestniczą w akcjach ratowniczych.
"Te badania są niezbędne, by stworzyć w symulatorze tak realistyczną sytuację, która wzbudzi u osoby szkolonej stan faktycznie doświadczany w sytuacji katastrofy drogowej, lotniczej czy ataku terrorystycznego" – tłumaczy dr Paweł Strojny, kierownik działu badawczo-rozwojowego Nano Games oraz pracownik naukowy w Zakładzie Komunikacji Społecznej i Badań Podstawowych w Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
"Korzystaliśmy z nowoczesnych urządzeń badających m.in. aktywność sercowo-naczyniową organizmu".
Powstanie zaawansowany prototyp symulatora, który uzupełni proces szkoleniowy służb ratowniczych. Dotychczas podstawą szkolenia była wiedza teoretyczna z podręczników i praktyczne zajęcia na poligonie. Symulator, który realistycznie odwzoruje konkretne scenariusze, umożliwi szkolenia w zakresie koordynacji akcji, podejmowania decyzji i udzielania pomocy pod wpływem silnego stresu. W ten sposób wzbogaci część praktyczną cyklu szkoleniowego.
Wartością dodaną projektu są publikacje w czasopismach naukowych i wystąpienia na międzynarodowych konferencjach.
Pod wpływem stresu
Jednym z tematów podjętych przez zespół badawczy projektu jest tzw. efekt facylitacji społecznej. To zmiana szybkości i jakości wykonania zadań, gdy się jest obserwowanym przez inne osoby. Autorzy potwierdzili hipotezę, że obecność osób postronnych kierowanych przez komputer wpływa na przebieg działań wykonywanych przez strażaków. Wnioski z badania zostały wykorzystanie w pracach nad symulatorem
Galeria
Informacje szczegółowe
Program
Inteligentny Rozwój
Projekt
Symulator katastrof zbiorowych – badania i przygotowanie do wdrożenia
Wartość
ok. 5 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): ok. 3,5 mln zł