Opis projektu
Piekarnia Warowny to firma rodzinna, która obecnie zatrudnia około stu osób i posiada sieć firmowych sklepów. Realizowany przez przedsiębiorstwo projekt polegał na wdrożeniu nowej technologii wypieku. W ramach realizacji zadania przedsiębiorstwo zakupiło nowoczesne piece oraz maszyny do produkcji wyrobów cukierniczych, wytwarzanych z zastosowaniem technologii powolnego rozrostu ciasta.
Nie można tej technologii wypieku mylić z mrożeniem produktów! Powolny rozrost ciasta odbywa się w sposób naturalny i jest zbliżony do metody stosowanej przez nasze babcie. Można więc mówić o powrocie do tradycji – tłumaczy Dariusz Warowny, właściciel piekarni. – Drożdże i inne dodatki stymulują rozrost ciasta, ale metoda, którą stosujemy ich nie potrzebuje, bo ciasto dojrzewa powoli w naturalnych warunkach. Ważna jest temperatura i czas. Oczywiście w piekarni nie jest możliwe stosowanie babcinych metod kuchennych, więc posiłkujemy się nowoczesną technologią i urządzeniami, które mają je symulować.
Nowoczesne urządzenia, o których mówi właściciel piekarni, to komory do powolnego rozrostu ciasta. Po wyrośnięciu produkty są schładzane i w takiej postaci rozwożone do firmowych sklepów, gdzie są odpiekane, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Wypiekanie produktów na miejscu niesie za sobą szereg pozytywów: produkty dłużej utrzymują świeżość, są smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Komputerowe sterowanie procesem pozwala natomiast na zachowanie powtarzalności wyrobów. Dotacja pozwoliła nam na wprowadzenie do oferty zupełnie nowego asortymentu, a tym samym zwiększenie konkurencyjności na rynku. Przede wszystkim daliśmy klientom możliwość zakupu produktów o najwyższej jakości, a klienci to doceniają i wracają do nas. Firma zwiększyła przychody, zatrudniamy więcej osób, dynamicznie się rozwijamy. Same plusy – kończy Warowny.
Galeria
Informacje szczegółowe
Beneficjent
PIEKARNIA WAROWNY SPÓŁKA CYWILNA SIWEK AGATA, WAROWNY DARIUSZ
Program
Program Operacyjny Polska Wschodnia
Fundusz
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Całkowita wartość projektu
2 896 650,00 zł
Wkład UE
1 413 000,00 zł