Dbałość o stan środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu to również domena władz publicznych, zwłaszcza tych na szczeblu samorządowym. Ekologiczny transport, świetnie zorganizowana sieć zbiórki odpadów, przywracanie miastom zdegradowanych terenów poprzemysłowych… Te wszystkie działania czynią miasta nie tylko bardziej „zielonymi”, lecz również przyjaźniejszymi dla nas wszystkich.
Zielony punkt na mapie Szczecina
Szczecińskie ekoporty, czyli punkty zbiórki odpadów komunalnych, wpisały się już w panoramę miasta i świadomość mieszkańców. Teraz przed urzędnikami z ratusza stanęło nowe wyzwanie – rozbudowa już istniejącej sieci.
We wrześniu 2017 roku w Szczecinie wystartował zupełnie nowy, Zielony Ekoport. Co różni go od pozostałych? Jest jeszcze bardziej proekologiczny! Prąd pozyskuje się w nim z baterii słonecznych zamontowanych na dachu jednego z budynków, a wodę – z opadów zbieranych w specjalnych podziemnych pojemnikach. W dodatku część konstrukcji zaprojektowano tak, żeby mogły je porosnąć pnące rośliny! Poza tym Zielony Ekoport wyposażono w salę edukacyjną, która jest miejscem lekcji ekologii czy szkoleń, a w weekendy służy jako świetlica dla najmłodszych.
Oczywiście szczecinianie mogą bez przeszkód i dodatkowych opłat oddawać do Zielonego Ekoportu te same rodzaje odpadów, co w pozostałych placówkach.
Nazwa beneficjenta: Gmina Miasto Szczecin
Tytuł projektu: Rozbudowa sieci EKOPORTÓW wraz z wyposażeniem i usprawnienie systemu obsługi mieszkańców Gminy Miasto Szczecin
Wartość projektu: 5,48 mln zł
Wartość dofinansowania UE (Program Infrastruktura i Środowisko): 2,67 mln zł
Zielone płuca miasta
Założona w XIX wieku cukrownia w pomorskim Pelplinie – kiedyś prężnie działający zakład przemysłowy z własną linią kolejową – pod koniec XX wieku zaczęła podupadać, aż wreszcie została zamknięta. Jej magazyny odremontowano i otwarto w nich centrum handlowe. Pozostałe tereny pofabryczne i ruiny dawnych budynków skutecznie psują jednak pelplinianom przyjemność z zakupów.
Księżycowy krajobraz, który dzisiaj straszy w mieście, już wkrótce zmieni się w jego zielone płuca. Włodarze miasta na 12 hektarach poprzemysłowego, zdewastowanego terenu planują przywrócić pierwotny stan środowiska naturalnego z czasów sprzed otwarcia cukrowni. Usunięciu skażeń i zagrożenia ekologicznego towarzyszyć będzie przystosowanie terenu tak, by był jak najbardziej atrakcyjny dla mieszkańców. Boiska, zewnętrzna siłownia, place zabaw, miejsca na pikniki, ścieżki piesze i rowerowe już niedługo będą w zasięgu ręki. Co ważne, wszystkie elementy nowej infrastruktury będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Nazwa beneficjenta: Gmina Pelplin
Tytuł projektu: Rekultywacja i remediacja zdegradowanego terenu po cukrowni w Pelplinie
Wartość projektu: 11,17 mln zł
Wartość dofinansowania UE (Program Infrastruktura i Środowisko): 9,49 mln zł
Nowy miejski park
Plac zabaw z siłownią plenerową, boisko, ścieżki piesze i rowerowe – to wszystko już niebawem stanie na terenie miejskiego wzgórza w podkrakowskiej Wieliczce. Liczący ponad 12 hektarów teren – dziś zniszczony i mało przyjazny – zmieni się w kolejny miejski park. Będzie też dobrze oświetlony i ogrodzony tak, by każdy czuł się w nim bezpiecznie.
U podnóża Stoku pod Baranem powstanie urokliwe oczko wodne z okalającym je terenem rekreacyjnym. Zagospodarowanie górnej części wzgórza zostanie natomiast uzgodnione z mieszkańcami Wieliczki.
Nazwa beneficjenta: Gmina Wieliczka
Tytuł projektu: Zagospodarowanie terenu „Stok pod Baranem” na cele rekreacyjne
Wartość projektu: 4,94 mln zł
Wartość dofinansowania UE (Program Infrastruktura i Środowisko): 4,94 mln zł
Przywrócić zalew mieszkańcom
Okolica zalewu Blachownia, który powstał sztucznie w latach 40. XIX wieku na rzece Stradomce na potrzeby tamtejszej huty, jest niezwykle malownicza i cenna przyrodniczo. Tereny te są ostoją dla ptactwa, zwierząt i rzadkich roślin. Przed laty było to popularne podmiejskie kąpielisko, często odwiedzane przez mieszkańców pobliskiej Częstochowy. Z czasem coraz bardziej zanieczyszczony zalew zaczął podupadać. Przez długi czas obowiązywał w nim zakaz kąpieli ze względu na porastające dno sinice.
Władze gminy Blachownia, na terenie której położony jest zbiornik, postanowiły zmienić tę sytuację. Wiosną tego roku na zalewie pojawił się refuler, który odmula i oczyszcza dno zalewu w taki sposób, by nie naruszyć jego bogatego ekosystemu i przywrócić mu równowagę biologiczną. Zagospodarowane zostaną także tereny dookoła. Planowane jest poszerzenie plaży i budowa nowych pomostów. Atrakcją odnowionego zalewu stanie się także zespół podświetlonych fontann. Będą one – co ciekawe – dostarczać do wody tlen, którego brak sprzyja namnażaniu się sinic.
Cały obszar będzie można obserwować z czterech wież widokowych. Mieszkańcy dzięki nowym ścieżkom, ławkom i kładkom dla pieszych będą mogli już niedługo cieszyć się w pełni tym pięknym, zielonym terenem.
Nazwa beneficjenta: Gmina Blachownia
Tytuł projektu: Rekultywacja śródmiejskiego zbiornika Blachownia wraz z zagospodarowaniem otoczenia
Wartość projektu: 14,26 mln złWartość dofinansowania UE (Program Infrastruktura i Środowisko): 12,12 mln zł
Drugie życie dawnej koksowni
Orzegów to dzielnica Rudy Śląskiej, której integralną częścią przez lata była nieczynna już koksownia. Kiedyś cenny zakład przemysłowy na mapie regionu, obecnie straszy ruinami. To nie tylko kwestia estetyki – silne zanieczyszczenia tego terenu stanowią zagrożenie dla mieszkańców Orzegowa, turystów oraz dla lokalnej fauny i flory.
Zaradzić temu może plan władz miasta, by na nowo zagospodarować ten teren, na którym powstanie… miejski park z placami zabaw, ławkami i ścieżkami. Oczywiście wcześniej usunięte zostaną wszystkie zanieczyszczenia, zarówno gruntu, jak i wód podziemnych. Dawna koksownia nie odejdzie jednak w niepamięć. W planach jest budowa m.in. ścieżki dydaktycznej, zawierającej informacje o jej historii i zabezpieczenie ruin jej budynków.
Nazwa beneficjenta: Miasto Ruda Śląska
Tytuł projektu: Rekultywacja i remediacja terenów dawnej koksowni Orzegów
Wartość projektu: 21,18 mln zł
Wartość dofinansowania UE (Program Infrastruktura i Środowisko): 18 mln zł
Ekologiczny i… dostępny transport miejski
Od wiosny tego roku mieszkańcy Świnoujścia mają dostęp do bardziej ekologicznej komunikacji miejskiej. A wszystko za sprawą sześciu nowych autobusów, zakupionych przez spółkę Komunikacja Autobusowa.
W kwietniu na ulice nadmorskiego „miasta wysp” wyjechały pierwsze trzy z nich – autobusy z napędem Diesla, które spełniają wymagania emisji spalin EURO 6 (dotyczące poziomu zanieczyszczeń emitowanych przez lekkie pojazdy samochodowe). Latem natomiast – kolejne trzy, tym razem z napędem hybrydowym. Ale to nie wszystko! Wychodząc naprzeciw potrzebom pasażerów, w pojazdach zamontowano porty USB, dzięki którym można chociażby podładować telefon komórkowy.
Z nowych niskopodłogowych autobusów mogą bez przeszkód korzystać osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy czy rodzice małych dzieci.
Nazwa beneficjenta: Komunikacja Autobusowa sp. z o.o. w Świnoujściu
Tytuł projektu: Zakup ekologicznych autobusów w ilości 6 sztuk
Wartość projektu: 8,96 mln zł
Wartość dofinansowania UE (Program Infrastruktura i Środowisko): 3,57 mln zł