Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Biznes odpowiedzialny społecznie i ekologicznie? To jak najbardziej możliwe. W tej kategorii postanowiliśmy wyróżnić tych przedsiębiorców, którzy skutecznie wdrażają w swoich zakładach ekologiczne technologie z korzyścią nie tylko dla środowiska, lecz również dla lokalnych mieszkańców.

Optymalne wykorzystanie energii

Okresowe wygaszanie kotłów opalanych węglem, przystosowanie urządzeń do pracy 24 godziny na dobę, a dzięki temu niższa emisja dwutlenku węgla… A to wszystko dzięki kogeneracji!

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej chce zainwestować w kogenerację właśnie. Budowa dwóch agregatów zasilanych gazem ziemnym umożliwi spółce wytwarzanie jednocześnie ciepła i energii elektrycznej. Cały układ zaś pozwoli na jak najbardziej optymalne wykorzystanie obu rodzajów energii. A wszystko z myślą o środowisku!

Nazwa beneficjenta: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Ostródzie
Tytuł projektu: Poprawa efektywności wytwarzania i dystrybucji energii cieplnej poprzez budowę systemu kogeneracyjnego dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Ostródzie
Wartość projektu: 14,15 mln zł
Wartość dofinansowania UE (Program Infrastruktura i Środowisko): 5,16 mln zł

Na zdjęciu budynek Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Ostródzie. Zdjęcie budynku zostało wykonane z góry, widać dach budynku, kominy. W tle za budynkiem drzewa. Część drzew jest bez liści, zdjęcie powstało prawdopodobnie jesienią.

Taniej, nowocześniej i czyściej dzięki… biomasie

Od tego roku aż 90% mieszkańców Nidzicy ma dostęp do tańszej nawet o jedną trzecią i zdecydowanie bardziej ekologicznej energii cieplnej. A wszystko dzięki budowie nowej ciepłowni i przebudowie już istniejącej sieci ciepłowniczej.

W nowoczesnej ciepłowni aż połowa produkowanej energii pochodzi z biomasy – a konkretnie z drzewnych odpadów z tartaków lub bezpośrednio z lasów. Poprzednia – nieczynna już – kotłownia zasilana była węglem, olejem opałowym i gazem.

To milowy krok miasta w walce ze smogiem. Efekty inwestycji mieszkańcy Nidzicy mogli odczuć już podczas ostatniego sezonu grzewczego. Gdy przebadano próbki pobrane w pobliżu komina nowej ciepłowni, okazało się, że stężenie szkodliwych substancji jest aż trzykrotnie niższe niż tam, gdzie działają domowe piece. 

Nazwa beneficjenta: Przedsiębiorstwo Usługowe Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
Tytuł projektu: Modernizacja systemu ciepłowniczego Nidzicy - budowa kotłowni miejskiej bazującej na produkcji energii cieplnej ze spalania biomasy
Wartość projektu: 16,98 mln zł
Wartość dofinansowania UE (Program Infrastruktura i Środowisko): 5,2 mln zł

Energia z wnętrza Ziemi

Nikt nie ma wątpliwości, że odnawialne źródła energii to przyszłość energetyki. Jednym z nich jest energia geotermalna, czyli energia cieplna wnętrza Ziemi: skał, gruntu czy wody znajdującej się pod powierzchnią. Jest praktycznie niewyczerpywalna, ale nie wszędzie jest dostępna. Polska posiada jednak ogromny potencjał w tym zakresie. Naukowcy szacują, że ok. 40% powierzchni naszego kraju posiada zasoby ciepłych złóż wody termalnej, które mogłyby zostać użyte do produkcji energii. Niestety ich wykorzystanie cały czas jest bardzo niskie. W Polsce instalacje geotermalne funkcjonują m.in. na Podhalu.

Zarządza nimi spółka PEC Geotermia Podhalańska, która dzięki dofinansowaniu z Programu Infrastruktura i Środowisko rozbudowuje właśnie swój system geotermalny i przebudowuje system ciepłowniczy. Inwestycja z jednej strony obniży energochłonność przedsiębiorstwa, z drugiej zwiększy wykorzystanie energii geotermalnej w spółce o ponad 6 punktów procentowych.

Nazwa beneficjenta: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A.
Tytuł projektu: Rozbudowa systemu geotermalnego w celu zwiększenia mocy odnawialnego źródła energii cieplnej dla PEC Geotermia Podhalańska S.A.
Wartość projektu: 32,72 mln zł
Wartość dofinansowania UE (Program Infrastruktura i Środowisko): 12,25 mln zł

Na zdjęciu montaż pomp zatłaczających