Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Słońce, plaża i odpoczynek pod żaglami. Osoby z niepełnosprawnościami też mogą spędzać wakacje w ten sposób. I to nad Bałtykiem! Polska, Niemcy i Litwa przeszkoliły instruktorów i kupiły niezbędny sprzęt. Teraz morskie atrakcje są bardziej dostępne dla wszystkich.

Sportowe pasje skutecznie pomagają dbać o zdrowie. I – co bardzo ważne – dają radość, a także poczucie niezależności. Osoby z niepełnosprawnościami też są aktywne fizycznie. Tańczą, z pomocą asystentów zdobywają szczyty górskie, biorą udział w zawodach. Korzystają również z basenów, na których organizuje się dla nich lekcje pływania i rehabilitację. Jeśli komuś marzą się większe wodne emocje, niech rusza nad Bałtyk!

Morskie opowieści

Warunki nad naszym morzem sprzyjają różnym formom aktywności. Niektóre odcinki wybrzeża doskonale nadają się do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu. Panują tam idealne warunki wiatrowe. Pod tym względem korzystne położenie mają plaże i wody przybrzeżnych partnerów projektu „Baltic for All”. Są nimi Dźwirzyno (gmina Kołobrzeg), Barth w Niemczech i Šilutė na Litwie. Od niedawna z rekreacji wodnej mogą tam korzystać osoby ze szczególnymi potrzebami.

Nowe rozwiązania

W tych miejscowościach już odbywają się zawody i treningi dla wyczynowych sportow­ców z niepełnosprawnościami. Brakuje jednak propozycji czynnego wypoczynku, w którym nacisk kładzie się na przyjemność i relaks, a nie rywalizację. – Przeprowadziliśmy analizy i rozmowy z ekspertami. Jesteśmy przekonani, że taka oferta nad Bałtykiem może skłonić do przyjazdu nową kategorię gości. Pozytywnie wpłynie to na rozwój gospodarczy partnerskich gmin. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować – mówi Piotr Cięszczyk, koordynator projektu.

Korzystne wiatry

Co jest najważniejsze? Podstawą są trenerzy z uprawnieniami oraz przystosowany sprzęt pływający. Partnerzy projektu opracowali plan, który opierał się na wykorzystaniu obecnego potencjału. Polacy dzielili się wiedzą i doświadczeniem w obsłudze mniejszego sprzętu wodnego, Niemcy – większego. Litwini skupili się na wind- i kitesurfingu. Zaangażowano też ekspertów i praktyków, którzy na co dzień pracują z osobami z niepełnosprawnościami.Tak powstał pionierski program szkoleniowy dla instruktorów. Jest dostępny w internetowej bazie wiedzy na stronie projektu.

Profesjonalna kadra

Kolejnym krokiem był zakup specjalistycznego sprzętu pływającego. Ruszyły też kursy dla instruktorów osób z niepełnosprawnościami. Zainteresowanie było duże. Szkolenia ukończyło 95 osób – 55 z zakresu żeglarstwa oraz 40 z wind- i kitesurfingu. Bałtyk szeroko otworzył się w Dźwirzynie, Barth i Šilutė. Czekamy na kolejne miejscowości! Kto następny?

Czy wiesz, że...

Windsurfing i kitesurfing wykorzystują siłę wiatru. Windsurferzy ślizgają się po wodzie, stojąc na desce z zamontowanym na niej żaglem. Z kolei kitesurferzy do poruszania się po wodzie wykorzystują deskę i specjalny latawiec.

Galeria

  • Bałtyk dla wszystkich

    Bałtyk dla wszystkich

  • Bałtyk dla wszystkich

    Bałtyk dla wszystkich

Projekt „Baltic for All” otrzymał ponad 978 tys. euro wsparcia z programu Interreg Południowy Bałtyk.

Partner wiodący: gmina Kołobrzeg.

Partnerzy: miasto Šilutė, Uczniowski Klub Żeglarski „Błękitni” i Klub Żeglarski z Barth.