Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Na kolejową mapę Mazur powróciła trasa ze Szczytna do Ełku – oczywiście w nowoczesnej odsłonie. Korzystają z niej przede wszystkim mieszkańcy, a w sezonie wakacyjnym także turyści. Podróż jest wygodniejsza, bezpieczniejsza i krótsza.

Nowe połączenie kolejowe pozwala oszczędzić czas. Z Olsztyna do Ełku jedzie się teraz zaledwie około dwóch i pół godziny, czyli szybciej niż samochodem.

Szybciej i taniej

Tuż po II wojnie światowej Mazury należały do regionów z najgęstszą siecią tras kolejo­wych w Polsce. Dziś większości z nich już nie ma. Część torów zrabowali Sowieci, a zanie­dbania kolejnych lat dopełniły dzieła zniszczenia. Na szczęście czasy, w których linie kolejowe były wyłącznie zamykane, minęły. Przykład trasy z Ełku do Szczytna pokazuje, ile takie połączenia mogą znaczyć, jeśli tylko się o nie zadba. Transport kolejowy jest tani i ekologiczny. Dzięki niemu region staje się atrakcyjny dla inwestorów i turystów. Taka komunikacja ułatwia też życie mieszkańcom.Jednak by tak się działo, potrzeba nowoczesnej infrastruktury. Pociągi muszą jeździć szybko, a podróż ma być wygodna.

Całkowita przemiana

Zmieniło się wszystko. Pociągi kursują po 111 km nowych torów. Szesnaście przystanków i stacji, jak np. Szczytno, przeszło radykalną metamorfozę. Odbudowano stacje Drygały i Spychowo. Na linii pojawił się też nowy przystanek – Pisz Wschodni. Wszystkie perony są teraz przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Znajdują się na nich wiaty dla podróżnych, oświetlenie i niezbędne informacje. A dzięki temu, że zostały podniesione, nie trzeba już z wysiłkiem wspinać się po schodkach do wagonu.

"Korzystanie z kolei, najbardziej ekologicznego środka transportu, stało się wygodne" – podkreśla Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
"Przebudowa torów oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym zwiększyła bezpieczeństwo na torach i drogach. Zapewniliśmy korzystne warunki do przewozu towarów. Teraz od firm przewozowych zależy, jak wykorzystają ten potencjał" – dodaje.

 Ku mazurskiej przygodzie

Spójrzmy na mapę, a zobaczymy, jak ważna to linia. Łączy stolicę regionu Olsztyn z Ełkiem – największym miastem Mazur. Spina tereny powiatów szczycieńskiego, piskiego i ełckie­go. Z jednej strony ich mieszkańcy mają teraz szersze okno na świat. A z drugiej turyści dostają więcej możliwości, by dotrzeć tu na wypoczynek. Ruciane-Nida, Puszcza Piska, Je­zioro Nidzkie – wszystkie leżą przy tej właśnie linii i czekają na osoby, które chcą rozpocząć mazurską przygodę.

Galeria

  • Trasa Szczytno-Ełk

    Trasa Szczytno-Ełk

  • Trasa Szczytno-Ełk

    Trasa Szczytno-Ełk

PKP Polskie Linie Kolejowe SA otrzymały wsparcie w wysokości 256 mln zł z Funduszy Europejskich z Programu Polska Wschodnia. Dzięki temu realizują projekt „Prace na linii kolejowej nr 219 na odcinku Szczytno–Ełk”.