Opis projektu
W ramach projektu opracowany został zestaw przeznaczony do kompleksowej diagnostyki krtani, w szczególności do badania czynności fałdów głosowych (zwanych potocznie strunami głosowymi). Zestaw składa się z kamery do zdjęć szybkich (do 3200 klatek na sekundę), superjasnego źródła światła zbudowanego w oparciu o technologię laserową oraz komputera z oryginalnym oprogramowaniem do rejestracji i analizy nagrań. Jest to obecnie najnowocześniejszy tego rodzaju sprzęt na świecie, pozwalający w niespotykanie dotąd prosty i wygodny sposób badać zarówno najdrobniejsze, jak i bardzo złożone zaburzenia w procesie tworzenia ludzkiego głosu. Pozwala również na łatwiejsze wykrywanie zmian organicznych, takich jak nowotwory i stany przednowotworowe.
Schorzenia narządu głosu stanowią istotny problem społeczny. Z jednej strony mamy dużą liczbę ludzi wykorzystujących głos w swojej pracy, takich jak nauczyciele, spikerzy, telemarketerzy i wielu innych, którzy często zapadają na choroby zawodowe i muszą się poddawać rehabilitacji, a jeśli nie zostaną zdiagnozowani odpowiednio wcześnie i odpowiednio precyzyjnie, trafiają na rentę lub muszą szukać sobie innego, nieobciążającego głosu, zajęcia. Z drugiej strony, pierwsze objawy schorzeń o podłożu organicznym są często ignorowane przez pacjentów i leczenie poważnego nowotworu rozpoczyna się często o wiele za późno. W efekcie, potencjalnie wyleczalna choroba prowadzi do przedwczesnej śmierci.
Z tego względu poprawa jakości diagnostyki narządu głosu jest ważnym zagadnieniem, w którego rozwiązaniu pomaga wprowadzenie najnowocześniejszego sprzętu - właśnie takiego, jaki został opracowany w tym projekcie. Pilotażowy komercyjny egzemplarz już od początku 2019 r. wspomaga rehabilitację pacjentów Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku.
Galeria
Informacje szczegółowe
Beneficjent
DIAGNOVA TECHNOLOGIES
Program
Program Inteligentny Rozwój
Fundusz
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Całkowita wartość projektu
2 307 794,51 zł
Wkład UE
1 726 445,54 zł