Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Nad Jeziorem Sławskim przybyło 238 ptasich domów. Są to drewniane i wiklinowe budki oraz platformy – idealne do założenia gniazda. Mieszkają w nich już m.in. gągoły i rybołowy.

Zaproszenie do zajęcia „mieszkań” zbudowanych przez ludzi dostały też np. bieliki, sokoły wędrowne i puchacze. Gatunki te żyją na dwóch lubuskich obszarach Natura 2000: Poje­zierzu Sławskim i Żurawim Bagnie Sławskim.

Raj dla turystów

Jezioro Sławskie to miejsce rekreacji nie tylko dla mieszkańców Sławy i okolicznych miejscowości. Bogata oferta ośrodków wypoczynkowych przyciąga turystów z odleglejszych miejsc Polski. Lasy działają jak magnes m.in. na miłośników spacerów, biegów czy grzybobrania. Wraz z nadejściem wiosny rozkwita turystyka wodna. Rzeka Obrzyca, która wypływa z Jeziora Sławskiego, rozpoczyna Lubuski Szlak Wodny. Kajakarze mogą nim dopłynąć do Santoka nad Wartą. To prawie 220 km urokliwej rzecznej przygody.

Niestety, nie dla wszystkich przyroda jest nietykalną wartością. Porzucone śmieci szpecą krajobraz, ale przede wszystkim są zagrożeniem dla zwierząt. Żyłki wędkarskie, sznurki czy opakowania po żywności mogą być śmiertelną pułapką. Nad Jeziorem Sławskim problemem są także nielegalnie wybudowane pomosty. Przecinają pas trzcin i w ten sposób zmniejszają obszar lęgowy ptaków. Cierpią na tym szczególnie trzciniaki, bąki i bączki.

Pod ochroną

"W lasach wokół jeziora pojawiło się po sto koszy i budek lęgowych oraz 38 platform dla ptaków. – Na drzewach zawiesiliśmy budki dla gągołów i sów. Platformy założyliśmy dla rybołowów, bielików i sokołów wędrownych. Korzystają z nich także puchacze oraz kanie rude i czarne. Kaczki mogą składać jaja w wiklinowych koszach. Ma to uchronić lęgi przed inwazyjną norką amerykańską" – mówi Katarzyna Ziółek z Nadleśnictwa Sława Śląska.

"Na Żurawim Bagnie Sławskim zostały wycięte małe drzewa i krzewy (niższe niż metr), które mogłyby zarastać torfowisko. By utrzymać jego właściwy charakter, jest co roku koszone. Dzięki temu nie powinien wyginąć rosnący tu rzadki okaz: storczyk lipiennik Loesela. Ochrona przyrody to także dzielenie się wiedzą. – Spotkania edukacyjne organizowaliśmy dla młodzieży szkolnej oraz grup osób dorosłych" – dodaje Katarzyna Ziółek.

W lesie powstała droga rowerowa. Przynosi ona podwójną korzyść. Cykliści mają kom­fortowe warunki do jazdy, a przyroda nie cierpi z powodu wyznaczania „dzikich” tras. Leśna ścieżka rowerowa nad Jeziorem Sławskim liczy 16 km. Zaczyna się w miejscowości Święte, przy wieży widokowej Joanna i polanie rekreacyjnej Świętobór. Dalej jedziemy przez Lubiatów, Lipkę, Kolsko, Głuszycę, Jesionę, Jesionkę, Rudno, Wilcze, by dotrzeć do Świętna. A stąd, również rowerem, nawet do Wolsztyna. Po drodze odpoczniemy przy wiatach i tablicach edukacyjnych. W dwóch miejscach można wjechać na asfaltową ścieżkę „Kolej na rower”, wybudowaną przez miejscowe samorządy. Biegnie ona po daw­nym nasypie kolejowym i prowadzi przez Nową Sól aż do Kożuchowa.O porządek i bezpieczeństwo dba straż leśna. Teraz skuteczniej patroluje okolicę dzięki elektrycznym pojazdom terenowym. Kto szanuje przyrodę, będzie spokojny. Kto śmieci, może się oduczy!

Galeria

  • Podmokły teren z kępami młodych roślin bagiennych. W głębi las.

    Podmokły teren z kępami młodych roślin bagiennych. W głębi las.

  • Trzy młode ptaki drapieżne (rybołowy) w gnieździe na szczycie drzewa.

    Trzy młode ptaki drapieżne (rybołowy) w gnieździe na szczycie drzewa.

Nadleśnictwo Sława Śląska oraz Gminy Kolsko i Sława otrzymały ponad 4,7 mln zł z Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niemu zrealizowały projekt „Ochrona ptaków i siedlisk na obszarach Natura 2000 Pojezierze Sławskie i Żurawie Bagno Sławskie oraz ograniczenie antropopresji turystycznej na te obszary w Nadleśnictwie Sława Śląska”.