Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Krokodylek Tirek słynie ze skutecznego patentu na to, jak uczyć dzieci bezpieczeństwa na drodze. Sympatyczna zielona postać od lat edukuje najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Od tego roku – w zupełnie nowej odsłonie.

Absolwentów Szkoły Krokodylka Tirka są już tysiące. To młodzi ludzie świadomi tego, że jako uczestnicy ruchu drogowego odpowiadają za zdrowie i życie swoje i innych. Dziś – jako piesi lub użytkownicy rowerów, hulajnóg. Za kilka lat – prawdopodobnie kierowcy samochodów.

Zwierzak z misją

Krokodylek Tirek to uwielbiana przez dzieci maskotka, symbol flagowego projektu edu­kacyjnego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD). Zielona postać – wraz z doświadczonymi edukatorami GITD – przez lata odwiedziła setki przedszkoli i szkół. Uczestniczyła w dziesiątkach lokal­nych wydarzeń i pikników. Zawsze z jednym celem i misją. Chodzi o to, by przez zabawę upowszechniać wiedzę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym (BRD) i zwiększać je na polskich drogach. Tirkowi nie przeszko­dziła nawet pandemia – zajęcia z dziećmi odbywały się online.

Idzie nowe

Od tego roku GITD będzie mógł dotrzeć do jeszcze większego grona odbiorców. W za­jęciach weźmie udział ponad 15 tys. przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkół podsta­wowych z ok. 250 placówek. Grafik lekcji zapełnił się w okamgnieniu. Organizatorzy krokodylej szkoły zaplanowali również inne wydarzenia dla dzieci i ich rodziców w wielu miejscowościach w Polsce.

Nowa odsłona projektu to nie tylko większy zasięg, lecz także zupełnie nowe narzędzia popularyzacji wiedzy. Będą to zarówno spotkania na żywo, jak i lekcje online. Tegoroczną nowością jest konkurs filmowy „Moja szkoła ambasadorem bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Dzieci pod opieką nauczycieli mogą się wcielić w scenarzystów i reżyserów. Na zwycięzców czekają bardzo atrakcyjne nagrody. Uczestnicy mogą wygrać rowery czy kaski, szkoły – mobilne miasteczka ruchu drogowego. Inicjatywa nie tylko upowszechnia zasady BRD. Młodych ludzi uczy też współpracy, kreatywności i twórczego wykorzystania nowoczesnych technologii.

Fundusze mają moc

Co sprawiło, że od tego roku Tirek ma większe możliwości? Pomogły w tym Fun­dusze Europejskie.

"Lista została zamknięta w ciągu niespełna trzech tygodni, gdy ogłosiliśmy realizację projektu w nowej odsłonie. Popularność naszej inicjatywy pokazuje, jak bardzo potrzebna jest edukacja w tym obszarze. Cieszy nas to i mobilizuje" – mówił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego, podczas otwarcia tegorocznej edycji projektu.

Przyjazne przejście

Nasze bezpieczeństwo zwiększą także projekty, które zwyciężyły w konkursie POIiŚ „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”. W połowie czerwca 2023 r. zawartych było 246 umów na inwestycje w całej Polsce. Ich łączna wartość to ponad 68 mln zł. Projekty realizują miasta: od Gdańska, przez Bydgoszcz i Kraków, po Nowy Sącz, a także gminy: od Kołbaskowa, przez Stryków, po Drohiczyn. Modernizacja obejmie „zebry” w miejscach o największej liczbie wypadków oraz w okolicy szkół, przychodni czy dworców. Z konkursu finansowane są także projekty edukacyjne z zakresu BRD, m.in. mobilne miasteczka. Taka inwestycja powstała już np. w Wodzisławiu.

Maskotka Krokodylek Tirek z dziećmi

Główny Inspektorat Transportu Drogowego otrzymał ok. 6,3 mln zł wsparcia z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Dzięki niemu rozszerzył ofertę edukacyjną i zwiększył zasięg projektu „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”.