Starożytni rzymianie wierzyli, że istnieje coś takiego, jak „geniusz miejsca”. Siła, która sprawia, że dana przestrzeń jest niezwykła, jedyna w swoim rodzaju. Takiego „ducha” bez wątpienia posiadają szkoły artystyczne. Dzięki Funduszom Europejskim Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wyremontowało ponad połowę placówek szkolnictwa artystycznego. Dlatego teraz młodzi artyści mogą szlifować swoje talenty w lepszych warunkach.
Potrójne korzyści
Lepsze warunki, to nie tylko estetyka, ale również ekonomia. Stąd wyczekiwana termomodernizacja aż 139 szkół artystycznych. 65% z nich to obiekty zabytkowe, które mają wysokie koszty utrzymania. Dzięki remontom szkoły otrzymały odpowiednią izolację termiczną ścian, podłóg i dachów, a także szczelne okna i drzwi. Zyskały również wydajne źródła ciepła i energooszczędne systemy oświetleniowe. Wykorzystują teraz odnawialne źródła energii.
Zadowoleni są więc dyrektorzy szkół – spadły rachunki za ogrzewanie i elektryczność. Cieszą się także uczniowie – mogą edukować się w bardziej przyjaznym i ładniejszym otoczeniu. Korzyści czerpie wreszcie środowisko. Efektywne i nowoczesne rozwiązania oznaczają oszczędność energii i mniejszą emisję zanieczyszczeń. W wyniku tych modernizacji szkoły zużyją o prawie 60% mniej energii.
Projekt w liczbach
- lepsze warunki nauki i pracy dla ponad 31 tysięcy uczniów i nauczycieli,
- 255,8 tys. m² wyremontowanej powierzchni użytkowej szkół.
Projekt
Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce
Dofinansowanie: ponad 481 mln zł