W Polsce żyje ok. 2,8 mln osób z uszkodzeniami i chorobami narządu wzroku, z czego ponad milion to niewidomi i niedowidzący. Przy pokonywaniu codziennych trudności pomagają im psy przewodnicy. Aby było ich jak najwięcej, powstał projekt „aPSYstent”. Dofinansowany z Funduszy Europejskich projekt wpisuje się także w założenia rządowego programu Dostępność Plus 2018‑2025. Dba, aby wszyscy mieli takie same możliwości, gdy korzystają z przestrzeni publicznej. To dowód na zmiany w środowisku osób z niepełnosprawnością wzroku.
Towarzysz dla aktywnych
Regularnie odbywają się nabory osób, które chciałyby skorzystać z psiego wsparcia. Aby je otrzymać, osoba z niepełnosprawnością powinna być aktywna oraz mieć zdolność orientacji w terenie.
"A zwierzę, podobnie jak człowiek, powinno regularnie trenować i rozwijać nabyte umiejętności. Inaczej zapomni o nich. Przyszli opiekunowie muszą zapewnić odpowiednie warunki swoim przewodnikom. Zakwalifikowani do udziału w projekcie przechodzą szkolenie, które wprowadza w świat z psem asystentem. Następnym etapem jest ocena. Na jej podstawie zapada decyzja, czy i jaki pies może zostać przydzielony" – tłumaczy pani Joanna Witkowska, prezes Fundacji Pies Przewodnik.
Dobór psa do osoby z niepełnosprawnością wzroku to złożony proces. Wszystko po to, aby obie strony, zarówno człowiek, jak i zwierzę, czuły się komfortowo oraz bezpiecznie.
"Projekt służy stworzeniu w Polsce systemu pozwalającego na szybki wzrost dostępności wyszkolonych psów przewodników. Natomiast to od nas zależy czy ich praca zostanie potraktowana właściwie. Mam nadzieję, że wspólnie zwiększymy świadomość społeczną, aby osoba niewidoma z psem poruszała się swobodnie " – podkreśla Krzysztof Michałkiewicz, Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt
Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania
Dofinansowanie: ponad 11,5 mln zł