Polska. Lipiec 1997 r. Czas tragicznych powodzi! Woda zalała blisko 700 tysięcy hektarów i ponad 1300 miejscowości Górnego i Dolnego Śląska. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Pojawiły się nowe rozwiązania, żeby walczyć z żywiołem. Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na Odrze to inwestycja Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Największy tego typu obiekt w naszym kraju zapewnia ochronę dla 2,5 miliona mieszkańców południowo-zachodniej Polski.
Czym jest polder?
Zbiornik, który wypełnia się tylko w przypadku wysokiego stanu wód w rzece. Jego budowa zakończyła się pod koniec maja 2020 r. i kosztowała ponad 2 mld zł. W okresie zagrożenia powodziowego na Odrze zbiornik Racibórz Dolny jest w stanie przejąć ok. 185 mln m3 wody. W ten sposób redukuje falę powodziową. Pierwszy poważny sprawdzian przeszedł już w październiku 2020 r. Obfite opady deszczu spowodowały, że rzeka wezbrała wodę i zagrażała podtopieniem, m.in. budynków mieszkalnych i szpitala. W kilka dni zbiornik pomieścił około 45 mln m3 wody. Jednocześnie pracę rozpoczął pobliski polder Buków. Dzięki obydwu zbiornikom fala powodziowa zmniejszyła się o ok. 30%.
"Dzięki budowie zbiornika Racibórz Dolny stawiamy olbrzymi krok. Zabezpieczamy południowo-zachodnią Polskę przed powodziami. Dorzecze Górnej Odry określa się jako obszar o wysokim poziomie powodziowości. Trzeci pod względem wielkości dla środkowej Europy – zaraz za rzeką Dunaj i Górną Wisłą" – wyjaśnia Linda Hofman z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Projekt
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze w województwie śląskim (polder)
Dofinansowanie: ponad 667 mln zł