Kosmos od zawsze budził zainteresowanie człowieka. Wbrew pozorom technologie kosmiczne to codzienność każdego z nas. Teraz można rozwijać się w tej dziedzinie. W lutym 2017 r. przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wystartował kierunek studiów „Technologie Kosmiczne i Satelitarne”. Wsparcie unijne umożliwiło przygotowanie programu, który odpowiada nie tylko ambicjom studentów, ale i oczekiwaniom ich przyszłych pracodawców.
Blisko rynku pracy
Nowy kierunek studiów to inicjatywa trzech uczelni: Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Morskiego i Akademii Marynarki Wojennej. Dołączył do nich również Uniwersytet Gdański. Podczas trzech semestrów nauki studenci zdobywają obszerną wiedzę. Uczą się, jak działa współczesny rynek i jakie dziedziny związane z kosmosem rozwijają się najszybciej.
Wszyscy dotychczasowi studenci kosmicznego kierunku już pracują. Zatrudnienie znaleźli w firmach z branży technologii kosmicznych i satelitarnych, albo w pokrewnych branżach inżynierskich.
"Włączenie przedsiębiorców do trybu nauczania było strzałem w dziesiątkę. Umożliwiło studentom bezpośrednie kontakty z pracodawcami. Mieli szansę zobaczyć z bliska, jak może wyglądać ich przyszła praca" – mówi dr inż. Marek Chodnicki z Politechniki Gdańskiej.
"Polska dobrze sobie radzi na międzynarodowym rynku technologii kosmicznych. Uczestniczymy w wielu projektach, a polskie firmy realizują zamówienia dla międzynarodowych konsorcjów i spółek. Zależy nam na wzmocnieniu tego trendu" – tłumaczy dr inż. Marek Chodnicki z Politechniki Gdańskiej.
Projekt
Dostosowanie kierunku studiów II stopnia Technologie kosmiczne i satelitarne do potrzeb rynku pracy
Dofinansowanie: ponad 1,6 mln zł