Podróże po Polsce Wschodniej są coraz bardziej komfortowe i dostępne. Wszystko dzięki wsparciu Funduszy Europejskich na modernizację linii kolejowych. Więcej połączeń, krótsze podróże, a także wygodne i dostępne przystanki oraz dworce. To tylko niektóre zmiany w połączeniach dostępne dla pasażerów. Modernizacja linii otwiera też nowe możliwości dla biznesu.
Wsiąść do pociągu... elektrycznego
Od grudnia 2020 r. możemy pojechać pociągiem zasilanym elektrycznie na trasie Lublin – Stalowa Wola Rozwadów. Przebudowa linii nr 68 sprawiła, że podróżni dojeżdżają teraz do pracy i szkoły szybciej i bezpieczniej. Korzysta również środowisko. Transport kolejowy w porównaniu z drogowym emituje ponad trzy razy mniej CO2. Dlatego szybkie, elektryczne pociągi odciążają drogi i zmniejszają zanieczyszczenie w powietrzu.
Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich z Programu Polska Wschodnia, PKP Polskie Linie Kolejowe wyremontowały 20 stacji i przystanków, m.in. w Kraśniku i Lublinie Zemborzycach. Na trasie pojawiły się też dwa całkiem nowe przystanki – Stalowa Wola Charzewice i Zaklików. Ponieważ nowe perony są wyższe i dobrze oświetlone, podróżni mogą wygodnie i bezpiecznie wsiadać i wysiadać z pociągów. A podczas oczekiwania na transport skorzystać z nowych ławek i wiat. Na peronach znajdziemy też czytelne oznakowanie i informację pasażerską. A pochylnie ułatwiają podróż osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych.
Modernizacja linii kolejowej nr 68 to:
- 117 km wyremontowanych torów
- 20 zmodernizowanych stacji i przystanków
- 2 całkowicie nowe przystanki
- 75 przebudowanych przejazdów drogowo-kolejowych
- odnowione mosty kolejowe na rzekach San i Sanna
Projekt:
Prace na liniach kolejowychnr 68, 565 na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów wraz z elektryfikacją
Dofinansowanie unijne: blisko 337 mln zł