Odnowiony dworzec autobusowy w Kielcach to jedna z wizytówek miasta. Budynek przypomina kosmiczny spodek, dlatego mieszkańcy nazywają go „kieleckim UFO”. Przebudowując dworzec, architekci zachowali jego pierwotny kształt, ale teraz jest bardziej nowocześnie, wygodnie i dostępnie dla wszystkich podróżnych.
Na poziomie -1 można zobaczyć elementy dawnego budynku. Są to: oryginalny filar, fragment ławki i charakterystycznej ściany wykończonej stłuczoną porcelaną z Ćmielowa. Budynek zachował także wyjątkową, charakterystyczną kopułę, która jest pokryta miedzianą blachą. Z biegiem czasu, pod wpływem wilgoci powietrza, zmieni ona swój wygląd. W czasie przebudowy zastosowano nowoczesne materiały i rozwiązania budowlane. Są to między innymi specjalne, przyciemniające się szyby, które dostosowują się do stopnia nasłonecznienia.
Nowoczesne i dostępne
Kielecki dworzec to nowoczesne centrum przesiadkowe, które łączy transport miejski, podmiejski i dalekobieżny. Poza funkcją komunikacyjną jest również ciekawym miejscem kulturowym i punktem spotkań. Na jego najwyższym poziomie znajduje się mediateka – filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Wszyscy mogą skorzystać z książek w papierowej formie, audiobooków oraz czasopism. A na miłośników gier czeka wydzielona strefa, w której skorzystają z: planszówek, konsol, a nawet okularów VR! Na dworcu znajdują się także: punkty gastronomiczne, sklepy i bezpłatne toalety. Osoby ze szczególnymi potrzebami mogą korzystać z windy, ruchomych schodów i nowoczesnych tablic informacyjnych.
Czy wiesz, że...
Przebudowany kielecki dworzec autobusowy był nominowany do „architektonicznego Oskara”. Mowa tu o cenionej na całym świecie nagrodzie Miesa van der Rohe.
Jedno z zadań projektu:
Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach
Dofinansowanie: prawie 48 mln zł