Gdy jesteśmy chorzy, potrzebujemy nie tylko profesjonalnej terapii. Jeśli leczenie musi odbywać się w szpitalu, ważne są też warunki, w jakich przebywamy. Remonty, usprawnienia i dbałość o estetykę to małe kroki w dobrym kierunku. Potwierdzają to zmiany w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii.
Problemy ze zdrowiem psychicznym stają się coraz bardziej powszechne. Dlatego Unia Europejska dba o rozwój tego obszaru medycyny. W Polsce wspiera go m.in. program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Niedawno zakończył się konkurs skierowany do Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Placówki mogą zdobyć w nim pieniądze na remonty i nowy sprzęt. Zakończył się też nabór w formule grantowej. Projekty, które dostaną dofinansowanie, mają zwiększyć dostępność do opieki psychiatrycznej dla dorosłych, dzieci i młodzieży.
Ale wiele już udało się zrobić! W ostatnich latach powstawały nowe miejsca opieki. Z kolei te stare stawały się coraz bardziej przyjazne dla pacjentów. Przykłady? Zajrzyjmy do Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Proste podstawy
Instytut to nie tylko szpital specjalistyczny, to ważny ośrodek naukowo-badawczy. Określa sposoby leczenia i postępowania z chorymi, z których korzystają placówki psychiatryczne w całym kraju. Dlatego ważne jest, by zapewniał odpowiednie warunki – dla pacjentów i personelu. Na ich poprawę otrzymał dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Co się tutaj zmieniło?
Kliniki i oddziały w kilku budynkach przeszły gruntowny remont. Były to długo wyczekiwane zmiany.
"Od lat 90. nic tu nie było ruszane. Ściany na oddziale pokrywała ogniotrwała okleina, która zaczęła odchodzić. Dach przeciekał. Rozpadały się szafki. Wstyd było tutaj przyjmować kogokolwiek" – otwarcie mówi Hanna Conder-Ołowska, pielęgniarka oddziałowa z oddziału F9.
Podstawowym celem remontów, przeprowadzonych w dwóch projektach, była poprawa jakości usług i dostosowanie do wymogów Unii Europejskiej. Sama przebudowa nie zmieniła funkcji budynków. Nie sprawiła też, że na oddział można przyjąć więcej osób.
"Poprawił się natomiast komfort ich pobytu. Jest nowe wyposażenie. A najważniejsza zmiana dotyczy sanitariatów. Kiedyś były po dwa na oddział. Dziś w większości oddziałów, podobnie jak prysznice, są przy salach pacjentów" – mówi prof. Adam Wichniak, kierownik III Kliniki Psychiatrycznej.
Warunki też leczą
Wiele stosunkowo drobnych usprawnień zmienia jednak warunki pracy personelu i poprawia samopoczucie pacjentów.
"W przeszłości w gabinecie zabiegowym zajmowaliśmy się także pacjentami z napadem lęku. To było kłopotliwe, bo to miejsce pobierania badań i podawania leków. Teraz mamy osobny gabinet zabiegowy i osobny do pracy z nagłymi przypadkami. Doszła nam też dodatkowa sala terapeutyczna. Bardzo ważne jest nocne światło. Przygaszone, słabe. Pacjentom nie przeszkadza w śnie, a można poruszać się po oddziale" – dodaje Hanna Conder-Ołowska.
Remont w szpitalu trwał bardzo długo. Teraz można już odetchnąć z ulgą. W odnowionych wnętrzach wszystko wygląda inaczej.
"Sami wybieraliśmy kolory ścian i rolet. A estetyka jest bardzo ważna. Nasi pacjenci to ludzie wrażliwi i w kryzysie. Nie mogą wchodzić do miejsca ponurego i brzydkiego" – podkreśla pani Hanna.
***
Instytut Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie otrzymał ok. 15 mln zł dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dzięki temu zrealizował dwa projekty przebudowy klinik psychiatrycznych w IPiN.
Nowe szanse
Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko wspiera polską psychiatrię.
31 października zakończył się kolejny nabór wniosków. Tym razem placówki, które pomagają dzieciom, młodzieży i dorosłym, dostaną pieniądze np. na remont i wyposażenie. Dzięki temu zwiększy się dostęp do opieki psychiatrycznej oraz komfort leczenia pacjentów.
Projekt ma formułę grantową. Departament Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia ogłosi konkurs. O grant będą mogły się ubiegać Centra Zdrowia Psychicznego dla dorosłych oraz ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży.
Budżet naboru to blisko 190 mln zł.
Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia
Autor: Konrad Królikowski