Informacje ogólne
Działanie to promuje i wspiera rozwój klastrów na rynkach zagranicznych. Dzięki programowi poszczególne klastry (konsorcja) będą miały możliwość rozwinąć wspólną strategię zaistnienia na międzynarodowych rynkach oraz nawiązać współpracę z innymi tego typu podmiotami na Starym Kontynencie w ramach Europejskiej Platformy Współpracy Klastrów(ECCP) oraz poza krajami Europy.
Realizacja programu dąży do:
- wzmocnienie współpracy pomiędzy klastrami z różnych państw i odmiennych sektorów gospodarczych;
- opracowania przez klastry nowych strategii rozwoju i partnerstwa, które pozwolą na zaistnienie im na nowych obszarach globalnej gospodarki (Europejskie Strategiczne Partnerstwa Klastrów – ESCP),
- wzmocnienie pozycji ekonomicznej MSP, które należą do klastrów.
Działania, które umożliwią realizację tych celów, to:
Cluster Go International
Komisja podkreśla konieczność rozwijania współpracy pomiędzy klastrami i innymi organizacjami biznesowymi z różnych państw w ramach Europejskiego Strategicznego Partnerstwa Klastrów. Ma to przede wszystkim pomóc stworzyć klastrom i ich kooperantom zbieżną europejską wizję oraz wytyczyć cele wobec działalności na rynkach wewnętrznych oraz na rynkach trzecich.
Działanie to pomoże m.in.:
- zidentyfikować i nawiązać współpracę z organizacjami partnerskimi,
- rozwinąć prawną świadomość klastrową,
- przygotować wspólną strategię marketingową,
- wzmocnić markę na rynkach.
Wsparcie poprzez rozwój Europejskiej Platformy Współpracy Klastrów
Europejska Platforma Współpracy Klastrówma dostarczać specjalistyczne informacje oraz organizować sieci wsparcia dla klastrów i ich członków. Ma inicjować ponadnarodową współpracę klastrów poprzez wzrost ich konkurencyjności. Do tej pory w ramach platformy odbywały się konferencje, seminaria i spotkania informacyjne. Powstawały także sieci współpracy pomiędzy klastrami.
Cluster Excellence Programme
W ramach COSME realizowany będzie Cluster Excellence Programme (CEP), który ma na celu zwiększyć liczbę klastrów, które posiadają certyfikaty doskonałości w zakresie zarządzania. Program będzie także wspierał szkolenia dla menedżerów klastrów. W ramach CEP będą też organizowane konkursy adresowane do organizacji zarządzających klastrami, zaangażowanymi we wspólne projekty przemysłowe. Działania te mają pomócusprawnić procedury zarządzania i podnieśćumiejętności w tym zakresie.
Wysokość dofinansowania
W dokumentacji konkursowej poszczególnych konkursów znajdą się informacje na temat budżetu konkursu, maksymalnej wartości pojedynczego projektu oraz liczby projektów, którym KE przyznadofinansowanie.
Poziom dofinansowania projektów w każdym konkursie wynosi 75% i wymagany jest wkład własny w wysokości 25%.
Niezbędne dokumenty
Informacje na temat konkursów wraz opis działania, a także wytyczne oraz link do generatora wniosków znajdują się na stronach Funding & Tender Opportunities
Nabory wniosków
Konkursy ogłasza KE na stronie Funding & Tender Opportunities
Informacje o konkursach publikowane są też na stronie PARP
Przykłady realizowanych projektów
Przykłady projektów są dostępne na stronie programu COSME
Dodatkowe informacje
W każdym konkursie podany jest adres e-mailowy, za pomocą którego można zadawać pytanie dotyczące danego konkursu. Publikowane też są najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami (FAQ).
Partnerzy zagraniczni
Wnioski składa się w międzynarodowych partnerstwach (konsorcjach). Liczba partnerów jest wskazana w dokumentacji konkursowej. Najczęściej konsorcjum musi składać się z minimum 3 partnerów, którzy pochodzą z 3 krajów członkowskich UE lub krajów trzecich stowarzyszonych z COSME (kraje, które mają podpisaną umowę bilateralną z UE, na mocy której mogą brać udział w konkursach COSME).