Projekt „DOSTĘPNOŚĆ_PL” realizowany ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, działanie 3.3.
Okres realizacji: 1 stycznia 2024 r. – 31 grudnia 2027 r.
Budżet projektu: 16 500 000 zł
Biuro projektu: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Departament Europejskiego Funduszu Społecznego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa
Główny cel projektu: zapewnienie koordynacji dostępności na poziomie krajowym w szczególności realizacji Programu Dostępność Plus oraz stosowania ustawy z dnia 19 lipca 2019 o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Projekt służy monitorowaniu wdrażania ustawy o zapewnianiu dostępności, która stanowi prawną gwarancję realizacji art. 9 „Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych” w Polsce.
Projekt składa się z 6 zadań.
Zadanie 1: Zapewnienie potencjału do wdrażania Programu Dostępność Plus i koordynacji działań na rzecz dostępności
W zadaniu przewidziano finansowanie funkcjonowania punktu koordynującego wdrażanie dostępności w politykach publicznych. Jest nim Wydział dostępności w MFiPR . Zapewnienia on m.in. koordynację procesów wynikających z ww. ustawy np. badanie stanu zapewniania dostępności w skali kraju, koordynację procesu certyfikacji dostępności, wspieranie koordynatorów do spraw dostępności, ale także zajmuje się np. opiniowaniem aktów prawnych, inicjowaniem działań służących tworzeniu standardów dostępności lub opracowań związanych z tą tematyką. Jest on także odpowiedzialny za organizację spotkań związanych z tematyką dostępności, obsługę techniczną i merytoryczną prac Rady Dostępności i Partnerstwa na rzecz dostępności.
Zadanie 2: Zapewnienie funkcjonowania Rady Dostępności
Rada Dostępności jest eksperckim organem opiniodawczo-doradczym ministra w zakresie dostępności, który spotyka się cyklicznie średnio 3-4 razy w roku i wypracowuje rozwiązania w zakresie dostępności. W projekcie finansowane będą m.in. koszty organizacji spotkań Rady.
Zadanie 3: Zapewnienie funkcjonowania Partnerstwa na rzecz dostępności
Partnerstwo jest zrzeszeniem podmiotów prywatnych i publicznych, które wdrażają dostępność w praktyce wewnątrz swoich organizacji zarówno dla pracowników jak i klientów zewnętrznych. Spotkania partnerów odbywają się średni 1-2 razy w roku dając szanse na wymianę doświadczeń prezentacje rozwiązań wypracowanych przez partnerów i organizację współpracy między nimi. W projekcie finansowane będą m.in. działania popularyzujące rozwiązania wypracowane przez partnerów oraz organizacji spotkań Partnerstwa.
Zadanie 4: Wsparcie wdrażania rozwiązań na rzecz dostępności, w tym związanych z ustawą o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
W zadaniu zaplanowano aktywności służące m.in. koordynacji wdrażania ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Jednym z głównych działań będzie przygotowanie drugiego raportowania stanu zapewniania dostępności przez podmioty publiczne w całej Polsce (planowane 2025 r), a także badanie ewaluacyjne funkcjonowania ww. ustawy i Programu Dostępność Plus po jego zakończeniu.
Zadanie 5: Działania informacyjne ukierunkowane na promowanie idei dostępności
Projekt zakłada działania zwiększające świadomość i wiedzę dotyczącą tematyki dostępności wśród różnych grup odbiorców m.in. pracowników administracja publicznej, przedsiębiorców czy organizacji pozarządowych. Planowane są także kampanie i inne działania skierowane do osób z niepełnosprawnościami i ich otoczenia.
Wszelkie podejrzenia niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON” można zgłaszać za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
- poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa,
- skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje).