Prace Rady Dostępności to ważny krok w kierunku dalszego promowania i realizacji działań na rzecz dostępności w Polsce. W trakcie dzisiejszego posiedzenia omówiono kluczowe inicjatywy realizowane w ostatnich miesiącach, przedstawiono wyniki prac czterech grup roboczych Rady, a także zaprezentowano wstępne rezultaty ewaluacji wdrażania Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Spotkaniu przewodniczyła wiceministra Monika Sikora.
Podczas posiedzenia omówiono szereg inicjatyw i wyzwań w zakresie dostępności , zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w sektorze prywatnym, który od przyszłego roku zostanie mocniej zobowiązany obowiązkami w zakresie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
"Mówienie o korzyściach z praktycznej realizacji idei dostępności to tylko jedno z działań, jakie trzeba podjąć by przestrzeń publiczna stawała się bardziej inkluzywna. Konieczne jest też tworzenie szans na lepszą edukację, łatwiejszą mobilność, otwartość na różnorodne potrzeby. Przepustką do tego jest dostępność, która jest kluczem do samodzielności – w przemieszczaniu się, nauce, pracy, ale także w rekreacji i wypoczynku, które są gwarantem niezależnego, godnego życia" – mówi wiceministra Monika Sikora.
Wśród tematów poruszonych na posiedzeniu Rady znalazły się także kwestie związane z codziennym funkcjonowaniem osób z niepełnosprawnościami, takie jak np. bezpieczeństwo w poruszaniu się, dostęp do informacji czy dostępność w zarządzaniu finansami osobistymi.
Szczególnym punktem spotkania była prezentacja historii osób słabosłyszących, które opowiedziały o wyzwaniach i barierach, z jakimi mierzą się w codziennym życiu. Przedstawiciele Rady dyskutowali na tej podstawie nad rozwiązaniami, które można podjąć by niwelować wskazane ograniczenia i poprawiać jakość usług publicznych. W szczególności dostęp do informacji, nauki, edukacji czy rozwoju zawodowego.
Wiceministra Monika Sikora wręczyła także Akty Powołania nowym członkom Rady, w tym przedstawicielom: Komitetu ds. Pożytku Publicznego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Rada Dostępności pozostaje zaangażowana w rozwiązywanie najistotniejszych problemów i rozwijanie dialogu z instytucjami odpowiedzialnymi za realizację postulatów osób z niepełnosprawnościami oraz środowisk seniorskich. Głos Rady jest także istotny w toku prac nad identyfikacją i zmianą przepisów prawnych w różnych dziedzinach życia publicznego, które mają wpływ na codzienne funkcjonowanie każdego obywatela.