Forum Dostępności w Poznaniu, które odbywa się 5-6 listopada 2024 r., gromadzi ekspertów, projektantów, urzędników i osoby zajmujące się poprawą dostępności w przestrzeni publicznej.
Jednym z głównych tematów tegorocznego Forum, stanowiącego drugą edycję tego wydarzenia, jest projektowanie uniwersalne przestrzeni publicznych i budynków. Umożliwia to ich użytkowanie przez osoby o różnym stopniu sprawności. Dyskusje na Forum toczą się również wokół wykorzystania technologii do zwiększania dostępności. Podczas wydarzenia poruszana jest kwestia nowatorskiego podejścia do designu opartego na zmysłach oraz neuroróżnorodności. Ten rodzaj projektowania angażuje różne doznania sensoryczne. Wśród zastosowań tego rodzaju designu wymienić należy m.in. ścieżki sensoryczne, kontrasty kolorystyczne, oznaczenia dźwiękowe, strefy ciszy i wyciszenia.
Forum Dostępności to doskonała okazja do poznania najlepszych praktyk stosowanych w Polsce i za granicą. W ramach paneli dyskusyjnych, w których udział bierze łącznie ponad 70 panelistów z instytucji publicznych i sektora biznesu, uczestnicy zgłębiają różnorodne zagadnienia związane z dostosowaniem przestrzeni mieszkalnych, komercyjnych, czy instytucjonalnych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Gościem specjalnym wydarzenia jest Philip Larsson, ekspert z zakresu projektowania przestrzeni przyjaznych dla seniorów. Larsson, który pracuje nad wdrażaniem szwedzkiego modelu opieki senioralnej, zaprezentował, jak innowacyjne rozwiązania mogą przyczynić się do tworzenia bardziej komfortowych wnętrz dla osób starszych.
Dodatkowym elementem Forum jest strefa wystawiennicza, w której swoje produkty i usługi prezentują firmy specjalizujące się w tworzeniu rozwiązań zgodnych z zasadami uniwersalnego projektowania. Wśród wystawców znajdują się producenci sprzętu i rozwiązań technologicznych ułatwiających codzienne życie osobom z niepełnosprawnościami. To świetna okazja do zapoznania się z produktami, które nie tylko wspierają dostępność, ale także wnoszą nową jakość do przestrzeni mieszkalnych i publicznych.
Konferencja w Poznaniu uwzględnia potrzeby osób o różnych stylach myślenia i percepcji, co sprzyja inkluzywności. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym licznych instytucji, w tym Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz Prezydenta Miasta Poznania.