Dla wielu koordynatorów tematyka dostępności oraz wymagania ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami mogą być nowe. Aby pomóc zgłębić wiedzę w tym zakresie i dobrze przygotować Cię do nowej roli, przygotowaliśmy publikacje pod tytułem "Niezbędnik koordynatora dostępności" oraz poradnik – „Jak wdrażać ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami?”.
Zachęcamy do lektury!
Niezbędnik koordynatora
Niezbędnik - to "mapa drogowa" dostępności, w której znajdziesz odesłania do innych, bardziej szczegółowych źródeł wiedzy w tym zakresie.
Pobierz Niezbędnik (PDF 686 KB)
Poradniki
Poradnik dla sektora kultury w zakresie zapewnienia dostępności
Pobierz Poradnik dla sektora kultury w zakresie zapewnienia dostępności (PDF 13 MB)
Poradnik – Jak wdrażać ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami?
Pomocny w pracy koordynatora może być także "Poradnik – Jak wdrażać ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami?"
Poradnik - to zbiór użytecznych praktyk dla podmiotów, które obowiązuje ustawa o zapewnianiu dostępności. Poradnik zawiera elementarną wiedzę dotyczącą poszczególnych typów niepełnosprawności oraz wskazówki w jaki sposób odpowiadać na potrzeby każdej z nich.
Pobierz Poradnik o tym, jak wdrażać ustawę (PDF 2 MB)
Poradnik na temat dostosowania instytucji i usług publicznych do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami psychicznymi i spektrum autyzmu
W wykonywaniu funkcji koordynatora przydatne mogą być informacje pomagające zrozumieć problemy, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnością intelektualną, spektrum autyzmu i zaburzeniami psychicznymi.
Poniżej znajduje się Poradnik pokazujący, w jaki sposób możemy lepiej zorganizować przestrzeń publiczną, aby osoby z tego typu niepełnosprawnościami mogły samodzielnie z niej korzystać. Uzupełnieniem poradnika w wersji pisemnej są video-poradniki dostępne w zakładce Multimedia.
Pobierz Poradnik (PDF 3 MB)
Webinary
Webinarium dla koordynatorów do spraw dostępności - informacja wizualna, głosowa, dotykowa w budynku
Zachęcamy do zapoznania się z webinarium dotyczącym obowiązku zapewnienia przez podmioty publiczne w budynku informacji wizualnej i głosowej lub dotykowej zgodnie z minimalnymi wymaganiami określonymi w art. 6 pkt 1 lit c ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W materiale omawiane są przede wszystkim praktyczne aspekty tego obowiązku.
Webinarium z 18 października
Webinarium z 6 września
Webinarium z 19 lipca
Webinarium z 5 lipca
Webinarium z 21 kwietnia
Webinar dotyczący ustawy o dostępności i raportowania dostępności przez podmioty publiczne
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami z webinarium o tym, jak zapewnić dostępność w swojej instytucji oraz jak wypełnić raport o stanie zapewniania dostępności.
Wyjaśnienia i przykłady dotyczące wymagań z art 4 ust. 3 ustawy o zapewnianiu dostępności
Podmioty publiczne, zobowiązane do stosowania ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w niektórych umowach, zawieranych z podmiotem innym niż publiczny, muszą zamieści zapisy obligujące do realizacji zadania czy zlecenia w sposób dostępny.
Aby ułatwić to zadanie przygotowaliśmy materiał z przydatnymi informacjami na temat tego, jak rozumieć obowiązek wynikający z art 4 ust 3 ustawy. Co ważniejsze, publikacja zawiera przykładowe zapisy umów dla kilku rodzajów działań często pojawiających się jako przedmiot zamówień publicznych, czy zadań publicznych zlecanych przez podmioty publiczne. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.
Materiał informacyjny - wyjaśnienia i przykłady dot. art.4 ust.3 ustawy o zapewnieniu dostępności (PDF 804 KB)
Dodatkowe informacje
Przydatne informacje znajdziesz również w zakładce „Pytania i odpowiedzi (FAQ)".
Ulotki o koordynatorach do pobrania:
- Koordynator Dostępności (zadania) (PDF 236 KB)
- Koordynator Dostępności dla urzędów (PDF 395 KB)
Szkolenia
- projekty szkoleniowe dla koordynatorów - szczegóły na stronie MSWiA