12 czerwca 2024 r. zapraszamy na konferencję „Polski Akt o Dostępności – inauguracja”!
26 kwietnia 2024 r. Sejm uchwalił ustawę „o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze”, która przeniosła do polskiego prawa unijną dyrektywę, zwaną Europejskim Aktem o Dostępności. To bardzo ważny fakt – początek kolejnego etapu budowania dostępnego, niewykluczającego nikogo społeczeństwa.
Z tej okazji Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej organizuje konferencję dla wszystkich zainteresowanych osób, podczas której opowiemy z naszymi gośćmi o nowej ustawie, szansach i wyzwaniach z nią związanych, a także o środkach wsparcia, jakie Ministerstwo przewiduje w ramach jej realizacji dla firm, organizacji społecznych oraz beneficjentów funduszy UE.
Podczas konferencji wyjaśnimy też, dlaczego ustawa ma kluczowe znaczenie podczas realizacji projektów współfinansowanych z funduszy polityki spójności – stanie się ona bowiem elementem realizacji horyzontalnej zasady dostępności i niedyskryminacji osób z niepełnosprawnościami zgodnie z art. 9 rozporządzenia ogólnego dla funduszy europejskich oraz zasady dostępności w projektach finansowanych z funduszy europejskich zgodnie z „Wytycznymi dotyczącymi realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027”.
Kilka słów o ustawie – Polskim Akcie o Dostępności
Ustawa wdrożyła do polskiego prawa Europejski Akt o Dostępności – pierwszą horyzontalną i wielosektorową regulację unijną w dziedzinie dostępności, która wyznaczyła wspólne dla państw członkowskich UE wymogi dostępności dla najpowszechniejszych produktów i usług wykorzystywanych w życiu codziennym, takich jak komputery, telefony, tablety, bankomaty, terminale płatnicze i samoobsługowe, e-książki, e-handel, usługi bankowości detalicznej i usługi informacji cyfrowej w transporcie pasażerskim.
Przepisy ustawy wejdą w życie 28 czerwca 2025 r. i od tej daty podmioty gospodarcze powinny wprowadzać na rynek produkty spełniające wymagania dostępności oraz oferować i świadczyć dostępne usługi zgodnie z przepisami tej ustawy. Ustawa przewiduje jednocześnie okresy przejściowe na dostosowanie niektórych rodzajów produktów i usług do przepisów.
Ustawa określa wymagania dostępności, które mają zastosowanie do wybranych produktów i usług. Reguluje obowiązki podmiotów gospodarczych w zakresie spełniania tych wymagań oraz system, zasady i tryb sprawowania nadzoru rynku nad prawidłowością stosowania przepisów ustawy.
W systemie nadzoru rynku znajdują się Prezes Zarządu PFRON, organy nadzoru rynku i organy celne. Organami nadzoru rynku – odpowiednio do obszaru kompetencji – są:
- Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej;
- wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego;
- Prezes Urzędu Transportu Kolejowego;
- Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
- dyrektorzy urzędów morskich w zakresie transportu morskiego i Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy w zakresie transportu wodnego śródlądowego;
- Rzecznik Finansowy;
- minister właściwy do spraw informatyzacji.
Każdy będzie mógł stać na straży wypełniania przez podmioty gospodarcze obowiązków dostępności. Ustawa wprowadza bowiem możliwość złożenia zawiadomienia o niespełnianiu przez produkt lub usługę wymagań dostępności. Zawiadomienie takie będzie składane Prezesowi Zarządu PFRON, który będzie mógł je rozpatrzyć samodzielnie albo przekaże je wyspecjalizowanemu w danej branży organowi nadzoru rynku.
Dla kogo jest nowa ustawa?
To ustawa ważna – bez wyjątku – dla wszystkich. Dzięki niej każdy z nas, niezależnie od swej sprawności, czy wieku, będzie miał realną szansę na aktywne i samodzielne uczestniczenie w życiu społeczno-gospodarczym, politycznym, czy kulturalnym.
To odpowiedź na potrzeby, które ma każdy z nas – potrzebę dostępu do bankomatu, wygodnej obsługi e-sklepu czy też prostego nawigowania na platformie z filmami.
Brak dostępności jest barierą przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnościami, ale również dla wszystkich innych osób doświadczających trudności w codziennym funkcjonowaniu, które wynikają np. z przewlekłych chorób, czasowej lub sytuacyjnej utraty sprawności.
Nie należy także zapominać o osobach starszych, które są stawiane przed tymi samymi wyzwaniami co osoby z niepełnosprawnościami, szczególnie podczas wykonywania czynności związanych z używaniem narządu wzroku czy motoryki.
Polski Akt o Dostępności to ustawa ważna społecznie, która jednocześnie jest szansą dla biznesu i do takiego biznesowego spojrzenia na dostępność będziemy namawiać podczas konferencji.