Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Pod koniec sierpnia gminy na pograniczu polsko-słowackim otrzymały unijne dofinansowanie z programu transgranicznej współpracy Interreg Polska-Słowacja. Gminy Rajcza i Węgierska Górka (powiat żywiecki) wraz z krajem żylińskim (Słowacja) otrzymały dofinansowanie w wysokości 4,1 mln euro na dwa projekty – „Brama do Beskidów” i „Centrum europejskie kultury góralskiej”. Z kolei ponad 3,2 mln euro otrzymało polskie miasto i gmina uzdrowiskowa Muszyna oraz słowacka gmina Hniezdne. Razem będą realizowały projekt „W kręgu tajemnic”. Działania nie tylko wzmocnią ofertę turystyczną regionów, ale także poprawią dostępność atrakcji turystycznych.

„Brama do Beskidów”

Wspólnym tematem w projekcie jest rewitalizacja przestrzeni publicznej w oparciu o dziedzictwo kulturowe. Gmina Węgierska Górka zmodernizuje budynki kościelne i parafię w Cięcinie, które stanowią elementy starej architektury drewnianej, a w domu Palarika w Czadcy (Słowacja) powstanie nowa przestrzeń kulturalna. Działania uzupełnią infrastrukturę turystyczną łączącą miejscowości.W ramach modernizacji obiekty będą dostępne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności – m.in. wyremontowane pomieszczenia będą miały zapewnione elementy ułatwiające samoorientację, wprowadzone zostaną elementy kontrastowe i wypukłe, a część materiałów będzie przygotowana w języku łatwym do czytania (ETR) i w alfabecie Braille’a. Koncert muzyki organowej i wystawa bożonarodzeniowa w odrestaurowanym kościele w Węgierskiej Górce będzie zorganizowana w taki sposób, aby mogły uczestniczyć w nich osoby z niepełnosprawnościami. W przygotowanie działań miękkich będą włączone osoby wspierające, aby stworzyć odpowiednią strukturę i plan dla wszystkich uczestników działań. Ponadto przy przygotowaniu materiałów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi organizatorzy będą współpracować z absolwentami studiów wyższych na kierunku pedagogika specjalna.

„Centrum europejskiej kultury góralskiej”

W ramach działań infrastrukturalnych po słowackiej stronie powstanie zmodernizowany obiekt Centrum Kultury Góralskiej. Turyści będą mogli korzystać z nowopowstałej infrastruktury: galerii, centrum informacyjnego oraz przestrzeni multimedialnej. Po polskiej stronie zostanie przeprowadzona rewitalizacja przestrzeni publicznej przy Domu Kultury w Rajczy z wykorzystaniem lokalnego wzornictwa ludowego. Partnerzy zaplanowali również wspólnie cykl wydarzeń kulturalnych o międzynarodowym charakterze.Zmodernizowane obiekty będą dostępne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Podobnie jak w projekcie „Brama do Beskidów” pojawią się m.in. elementy ułatwiające samoorientację, poruszanie się i odnajdywanie drogi do celu, zostaną umieszczone plany zagospodarowania przestrzennego, a także wprowadzone udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących poprzez zastosowanie m.in. elementów kontrastowych czy wypukłych oraz odpowiednie przygotowanie dokumentów tekstowych udostępnianych uczestnikom.

 „W kręgu tajemnic”

W ramach projektu powstanie Wieża Tajemnic, czyli interaktywna opowieść o dziejach Muszyny i pogranicza polsko-słowackiego. Będzie ona zlokalizowana na sześciu kondygnacjach zamkowej baszty. Natomiast po słowackiej stronie zostanie przeprowadzona całkowita renowacja oryginalnych pomieszczeń wraz z rekonstrukcją budynku Hniezdne. Obok działań infrastrukturalnych zorganizowany będzie również cykl warsztatów „Siedem kręgów AquaVelo”, podczas którego zostanie przeszkolonych 30 osób z Polski i Słowacji do roli przewodników turystycznych.

W obiekcie w Muszynie osoby z niepełnosprawnością ruchową będą mogły skorzystać ze schodołazu. Natomiast osoby, które nie będą mogły lub nie będą chciały wchodzić na wieżę, będą mogły zwiedzić całą ekspozycję z wykorzystaniem wirtualnych gogli. W budynku Centrum Turystycznego zostanie przygotowane tzw. ciche pomieszczenie z dostępnymi dwoma takimi urządzeniami. W budynku w Hniezdnem będzie zamontowana rampa, która umożliwi dostęp osobom z ograniczoną mobilnością. Pozostałe aktywności i działania w obydwu lokalizacjach będą realizowane zgodnie z koncepcją projektowania uniwersalnego. 

Z niecierpliwością czekamy na realizację projektów.

Więcej informacji na stronie internetowej programu oraz stronie Facebook.