Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Kary za brak dostępnosci

Od 5 lat w Polsce obowiązują przepisy ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, które dały m.in. możliwość złożenia przez obywateli wniosków o zapewnienie dostępności i skargi na brak dostępności podmiotu publicznego.

Skargę może złożyć osoba ze szczególnymi potrzebami do PFRON. Kompetencje jakie uzyskał PFRON dają mu możliwość nakładania kar finansowych jeśli podmiot publiczny, który mimo wcześniejszego wezwania do wprowadzenia dostępności, nie dostosował się do wymogów ustawy. Skarga jako sposób reagowania na brak dostępności funkcjonuje od 2020 r.

Do tej pory złożono ich ponad 90, 15 zostało rozpatrzonych pozytywnie tj. PFRON nakazał instytucjom zapewnienie dostępności. Jedna z placówek edukacyjnych nie zrealizowała decyzji PFRON, w związku z czym została na nią nałożona kara grzywny w wysokości 15 000 zł, która może być nałożona ponownie, jeżeli podmiot nie zapewni dostępności w zakresie określonym przez PFRON.

Lepiej być dostępnym niż ukaranym. Zapoznaj się z regułami postępowania skargowego na brak dostępności. Przeczytasz o nich tutaj.

Wniosek i skargę na brak dostępności w Polskim Języku Migowym (PJM) znajdziesz na stronie PFRON.