Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dostępność w mieszkaniach socjalnych i komunalnych

Dzięki realizacji wieloletniego programu budownictwa socjalnego i komunalnegoprowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii nieustannie zwiększa się zasób mieszkaniowy spełniający standardy dostępności architektonicznej dla osób ze szczególnymi potrzebami. Warunkiem udzielenia wsparcia w programie jest wymaganie zapewniania dostępności.

To kolejny pozytywny ślad jaki zostawia wdrażanie założeń i celów rządowego programu dla dostępność na lata 2018-2025.

Celem samego programu budownictwa socjalnego i komunalnego jest zwiększenie zasobu mieszkaniowego gminy służącego zaspokojeniu potrzeb osób o niskich dochodach, w tym zagrożonych wykluczeniem społecznym. Z programu udzielanej jest bezzwrotne finansowe wsparcie na tworzenie lub modernizację lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy a także mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla osób w kryzysie bezdomności, czy ogrzewalni. Gminy mogą ubiegać się o wsparcie nawet w wysokości 80% kosztów inwestycji (budowa, remont, przebudowa, zmiana sposobu użytkowania budynku).

Program finansowany jest ze środków Funduszu Dopłat i jest obsługiwany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i cieszy się dużą popularnością. W 2023 r. do BGK wpłynęło 737 wniosków na łączną kwotę finansowego wsparcia w wysokości 2,9 mld zł. Środki pozostające w dyspozycji (1,9 mld zł) pozwolą na dofinansowanie 642 miejsc tymczasowego schronienia oraz 9 613 lokali mieszkalnych. Jednocześnie wnioski dotyczące kolejnych ponad 5,5 tysiąca lokali mieszkalnych została przeniesiona do udzielenia wsparcia na rok 2024.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej BGK.