W II kwartale 2024 r. wydano 12 nowych certyfikatów dostępności. Certyfikaty przyznano podmiotom z województwa mazowieckiego, podkarpackiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego. Łącznie to już 23 certyfikaty w całej Polsce. Potwierdza to fakt, że coraz więcej podmiotów niepublicznych dostrzega wartość dostępności i wdraża szereg rozwiązań, które ułatwiają funkcjonowanie osób ze szczególnymi potrzebami. Zdobycie certyfikatu dostępności oznacza, że działania podmiotu spełniają minimalne wymagania w zakresie dostępności.
Przypominamy, że mechanizm certyfikacji został ustanowiony na mocy Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z 19 lipca 2019 r. (Rozdział 3), która w tym roku obchodzi 5 jubileusz przyjęcia. Każde przedsiębiorstwo lub organizacja pozarządowa może wnioskować o wydanie certyfikatu do podmiotów, których dane znajdują się tutaj. Dostępność prowadzonej działalności jest sprawdzana podczas audytu. Podmioty, którym przyznano certyfikat dostępności mogą skorzystać z 5% ulgi w składce na PFRON. Certyfikat to także korzyści wizerunkowe związane z budowaniem marki opartej na wartościach. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wobec zmian w naszym społeczeństwie zarówno pod kątem demograficznym, jak i światopoglądowym. Równość czy tolerancja stają się wartościami, które bez wątpienia sprzyjają rozwojowi biznesu.
Staramy się wychodzić naprzeciw tym trendom, dostarczając przedsiębiorcom dodatkowych zachęt i instrumentów wsparcia rozwoju dostępności. W perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027, zachęcamy instytucje decydujące o wyborze projektów do realizacji, aby stosowały kryteria pozwalające na przyznanie dodatkowych punktów tym podmiotom, które posiadają certyfikat dostępności.
Certyfikat dostępności jest także przepustką do tego, by zyskać jeszcze więcej na poprawę dostępności. Pożyczki dla przedsiębiorców na taki właśnie cel będą oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego dzięki środkom z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS). Jeśli podmiot wnioskujący o pożyczkę przedstawi certyfikat dostępności, może ubiegać się nawet o 30% umorzenia wartości pożyczki. Więcej szczegółów dostępnych na stronie BGK.
Po to by zachęcić do dbania o dostępność, w tym zdobywania certyfikatów, w FERS oferujemy także działania edukacyjne dla przedsiębiorców. Kilka dni temu ruszył nabór w konkursie „Dostępność Dyrektywa EAA” , którego celem jest wybór m.in. przedsiębiorców, partnerów społecznych i gospodarczych, organizacji pracodawców lub organizacji związkowych, które będą realizować projekty szkoleniowo-doradcze w obszarze dostępności, ze szczególnym uwzględnieniem wymogów prawnych, które wynikają z Europejskiego Aktu o Dostępności.
Budżet projektu to 85,5 mln zł. Nabór potrwa do 29 lipca 2024 r.