Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Podkomitet do spraw rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS) został powołany Decyzją nr 5 Przewodniczącego Komitetu do Spraw Umowy Partnerstwa (KUP) z 19 kwietnia 2023 r. w celu monitorowania realizacji Lokalnych Strategii Rozwoju w całym okresie obowiązywania Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027.

Powołanie Podkomitetu wymagane jest, gdy strategie RLKS dofinansowywane są z więcej niż jednego funduszu. W takim przypadku, jak wskazane jest w art. 31 ust. 3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. (tzw. rozporządzenia ogólnego), odpowiednie instytucje zarządzające programami powołują wspólny komitet dla wszystkich właściwych funduszy w celu monitorowania realizacji tych strategii.

Oprócz dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR), w dziesięciu województwach:

  1. kujawsko-pomorskim,
  2. lubuskim,
  3. małopolskim,
  4. podkarpackim,
  5. podlaskim,
  6. pomorskim,
  7. śląskim,
  8. świętokrzyskim,
  9. wielkopolskim,
  10. zachodniopomorskim

RLKS będzie wspierany, jako instrument terytorialny w programach regionalnych na lata 2021-2027, także z funduszy polityki spójności, tj. z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego (EFRR) lub Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).

Rozkład funduszy wspierających RLKS w wymienionych 10 województwach przedstawia poniższa grafika:

 

Mapa Polski przedstawiająca, z jakich funduszy finansowane są lokalne strategie rozwoju w poszczególnych województwach. Województwa: warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie, łódzkie, opolskie i dolnośląskie zaangażowały Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.  Województwa: zachodniopomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, śląskie i podkarpackie zaangażowały Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Europejski Fundusz Społeczny+.  Województwa: pomorskie, wielkopolskie, podlaskie, małopolskie zaangażowały Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny+.  Województwo świętokrzyskie zaangażowało Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

 

Legenda do mapy. Kolor zielony oznacza Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kolor żółty oznacza Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Europejski Fundusz Społeczny+. Kolor niebieski oznacza Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny+. Kolor czerwony oznacza Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Europejski Funndusz Rozwoju Regionalnego.

 Zadania Podkomitetu ds. RLKS 

  1. Monitorowanie realizacji RLKS w województwach wdrażających instrument wielofunduszowy, w tym z punktu widzenia osiągania celów Umowy Partnerstwa.
  2. Monitorowanie realizacji lokalnych strategii rozwoju.
  3. Analizowanie sytuacji, które wpływają na wdrażanie RLKS, a przez to na realizację programów wspierających RLKS, w tym programów służących realizacji Umowy Partnerstwa, oraz wskazywanie zagadnień wymagających ewaluacji w tym zakresie.
  4. Wypracowywanie propozycji działań podnoszących efektywność realizacji RLKS i przygotowywanie rekomendacji w zakresie usprawnienia wdrażania instrumentu.
  5. Przyjmowanie stanowisk dotyczących wdrażania RLKS.
  6. Animowanie współpracy i wymiany doświadczeń między instytucjami zaangażowanymi w koordynację i wdrażanie RLKS. 

Skład Podkomitetu ds. RLKS

Przewodniczący i jego zastępcyCzłonkowie i ich stali zastępcy  ObserwatorzyPrzedstawiciele innych instytucji
  • Przewodniczący Podkomitetu – przedstawiciel MFiPR       
  • Zastępca Przewodniczącego Podkomitetu – przedstawiciel  MRiRW       
  • Zastępca Przewodniczącego Podkomitetu – przedstawiciel jednego z 10 urzędów marszałkowskich wdrażających RLKS wielofunduszowy (zmieniający się rotacyjnie co pół roku)
  • Przedstawiciele ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego       
  • Przedstawiciele ministra właściwego ds. rolnictwa i rozwoju wsi       
  • Przedstawiciele urzędów marszałkowskich wdrażających wielofunduszowy instrument RLKS      
  • Przedstawiciele lokalnych grup działania (LGD), realizujących wielofunduszowe lokalne strategie rozwoju (LSR)
  • Przedstawiciele Komisji Europejskiej i Członkowie Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa będący partnerami spoza administracji
  • Przedstawiciele urzędów marszałkowskich wdrażających instrument RLKS finansowany tylko przez EFRROW
Eksperci oraz przedstawiciele innych instytucji, mogący uczestniczyć w charakterze doradczym 

Skład Podkomitetu ds. RLKS określa § 3 Decyzji nr 5 Przewodniczącego Komitetu do Spraw Umowy Partnerstwa z 19 kwietnia 2023 r. – treść decyzji znajduje się w zakładce Dokumenty. 

Podczas I posiedzenia Podkomitetu ds. RLKS, które odbyło się 26.06.2023 r. ustalono, że w roli obserwatorów do udziału w pracach Podkomitetu zostaną zaproszeni również przedstawiciele urzędów marszałkowskich wdrażających instrument RLKS finansowany tylko przez EFRROW.

Pełny skład Podkomitetu znajduje się w poniższym załączniku:

Skład Podkomitetu ds. RLKS  (XLSX 50 KB) (wg. stanu na 7.03.2024 r.)

Skład Podkomitetu ds. RLKS (XLSX 48 KB) (wersja archiwalna)

Skład Podkomitetu ds. RLKS (XLSX 47 KB) (wersja archiwalna)

Kontakt z sekretariatem

Obsługę organizacyjną Podkomitetu zapewnia Departament Programów Regionalnych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

e-mail: PodkomitetRLKS@mfipr.gov.pl

tel.: 22 2737850